Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Hledá se autor kroměřížského portrétu Johna Lennona

12.10.2023

V sobotu 20. května byla v Lennonově uličce na zdi kavárny na náměstí v Kroměříži slavnostně odhalena reprodukce kresby portrétu Johna Lennona z 80tých let, která v roce 1993 dala tehdy bezejmenné uličce název Lennonova. 

Podnětem pro zorganizování celé akce by nález dobové fotografie z let 1985-86 kroměřížského výtvarníka Josefa Mačáka v archívu Miloslavy Strouhalové.

Reprodukci za účasti asi stovky diváků odhalila dvojice v uniformách příslušníků Veřejné bezpečnosti, právě kterým byla paradoxně v době svého vzniku trnem v oku. O hudební atmosféru ve stylu Beatles se postarala Parta kroměřížských muzikantů. Iniciátory celé akce byli manželé Simona a Jan Burešovi, organizačně se do projektu zapojil Zdeněk Potměšil.

A právě v souvislosti s touto akcí máme pro posluchače výzvu s názvem Hledá se autor kresby v Lennonově uličce. Jméno autora původní kresby není totiž známo. Teorií je spousta, ale žádná z nich není důvěryhodně doložená. Kresba samotná zdobila někdy v polovině 80tých let spodní část uličky a stala se pietním místem, jakýmsi oltářem, u kterého se lidé tajně scházeli a zapalovali svíčky. A přestože byla tehdejšími orgány pravidelně přemalovávána a odstraňována, vždy se našel někdo, zřejmě autor samotný, který ji znovu obtáhl a přivedl k životu.

Pokud byste měli jakékoliv informace o identitě autora, nepřímé indicie nebo zaručené tipy, podělte se s námi o ně. Svoje příspěvky můžete posílat na emailovou adresu j.bures007@seznam.cz nebo k nám do Radia Kroměříž.

Foto : Vladislav Františ