Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

MOTOCESTOPIS + VIDEO: Daniela Zedníčková

07.06.2019

MOTOCESTOPIS + VIDEO: Jak Danča Zedníčková v Lucembrusku na motorce sušila spodky a nejen to.

Danču Zedníčkovou někteří znáte jako naši moderátorku Radia Kroměříž. Ovšem už před nějakým rokem se ta holka vytratila do Anglie a začala si plnit svůj cestovatelský sen. Pro některé z nás možná trochu netradičním způsobem - na motorce a my to její dobrodružství rádi sledujeme a fandíme!  Koukněte na video, přečtěte článek a prostě se nechte společně s námi vtáhnout do dalšího příběhu - tentokrát z Kroměříže do Anglie. 

Cestu dlouhou 2500 km, přes pět států jela Danča sama. A podle jejich slov to byl pouze začátek... víc už odvypráví ona sama.

SAMA? PROČ JAKO NE 

Jízda na motorce o samotě - to se nedá popsat. :) Ovšem to jsem ještě netušila, co mě čeká. Moje první SOLO jízda na BMW G650GS, aneb... jak jsem se ztratila v Alpách, střílela z AIRSOFTKY, jezdila "kolínka" podél francouzského pobřeží a sušila kalhotky za GUMYCUKEM své motorky. 

ODKAZ NA VIDEO PROSÍM ZDE: https://youtu.be/teV0J1-8OIE

Základem je se z toho nezbláznit...

Nápad na cestu už tu byl docela dlouho. V Anglii pracuj už přes dva roky a furt lítám. No? Co takhle změna - když jsem dojela na Krétu, dojedu i do Anglie a SAMA!

Balím jsem se, HLAVNĚ nezapomínám na bacily, ty jedou semnou, prej netřeba zavazadel, bo co. Před cestou nechybí ani pořádné rozloučení s motobandou v Troubkách. Čeká mě přes 2k kilometrů, ale první zastávka je Praha. Mimochodem "dík" bohu za nový nepromok, který se ukazuje být naprosto k ničemu. Všechno poctivě suším a spokojeně čekám na pondělí - odjezd. :)

1. DEN - Praha - RAKOUSKO/ATTERSEE
Jih Čech je krásný - zejména okolo vodní nádrže VRANÉ. Mířím do Rakouska, jím poslední český rohlík na parkovišti před Tescem na hranicích a štráduji si to až k úpatí hor k jezeru ATTERSEE. Je jich tu ale nespočet, GPS mi vypovídá službu a já hraji hádanku >>které jezero je jaké<<, mimo řeč, už vám někdo řekl, že je blbost jezdit do hor na začátku KVĚTNA na motorce? Je to blbost, 5 stupňů celsia, vítr, déšť, sníh... to není žádný žůžo...

Hledám kemp, tápu poslepu, klouzám se po silnici, nakonec kempím. Otevřou se dveře recepce a kouká na mě kluk v čepici - "Na motorce? Se stanem?!"...."jo," odpovídám. "Aha, hezké počasí," odpovídá anglicky, protože já německy neumím ani BÚ. Večer zdatně konzumujeme víno a jiné nápoje, zmiňuji naši cestu do Albánie a Bosny 2019 a zejména vtipné story ne jen o odtahu z cesty na Krétu. Ráno mě překvapuje studená sprcha - doslova. 

2. DEN ATTERSEE - SALZBURG - MNICHOV - DACHAU - AUGSBURG
Ze studených Alp rychle do teplých krajin. Frčím přes krásný Salzburg, ale zálusk mám na MNICHOV. Naneštěstí tu opravují proboha snad celé centrum, takže mám smolíka. Mířím směr Dachau, parkuju a jdu poprvé navštívit koncentrační tábor - atmosféru netřeba popisovat. Zejména, pokud človek stojí před tou obrovskou bránou s nápisem ARBEIT MACHT FREI. Potichu cituji společně s nápisem na tamním pomníku NEVER AGAIN! A s pokorou v srdci odcházím ...

Čeká mě hledání ubytování, nemám páru, kde budu spát.Pádím směr AUGSBURG. A mám štěstí - Kemp nacházím hned kousek od dálnice - super co? Ale je luxusní a má teplou vodu, heč?. :) Fak paráda a za málo éček, večer trávím střílením z AIRSOFTpistole s bandou Slováků ze stavby a popíjením pivíčko, to je ta krása cestování o samotě, nikdy nevíš, koho potkáš!

3. DEN - AUGSBURG - NEUNSTADT
VÍNO, ŽENY, ZPĚV - Znáte Českou PÁLAVU? Tak tady máte německou VERZI.  Malé vesničky, úzké uličky, víno všude, dokonce v automatu a kopce s tisíci turistickými cestičkami okolo. Přeji si tu strávit tak týden či zbytek života a ne jen jednu noc. Nacházím kemp, vítá mě příjemný dědeček, nechávám motorku být a otevírám víno. Sluníčko zapadá, v kempu klid, příroda okolo... jo, to mě baví...

4. DEN AUGSBURG - LUXEMBURG
Po dálnici mířím dál, pokud jste přátelé ještě nikdy nebyli v LUCEMBURSKU, ne nadarmo se mu říká LUX! Krásné město v kopcích, neuvěřitelná architektura, zámky, chrámy, stavby, uličky, masivní mosty, levné kempy. Motorku můžete zaparkovat přímo v centru na k tomu vyhrazených parkovištích přímo pro motorky - pecka.

Parkuji a mířím směr město, kde se uličkami toulám celé odpoledne. Večer vyčůrat, pomodlit a spát. A ještě prát!

5. DEN LUX - FRANCIE/CALAIS
Využívám sílu přírody a cpu svoje spodky a ponožky za gumycuk, aby to uschlo. Belgii míjím rychle po dálnici, potkávám nizozemce na benzince, co nevěřícně kroutí hlavou - no a zase pro změnu prší. Předemnou Francie.

Dostala jsem varování, mám prý ve Francii dodržovat předpisy - jó, jasný. Mířím směr Calais a ne - žádní uprchlíci tu již v květnu 2019 nejsou. Cestou zastavuji v Dunkirku, musím zkouknout přístav, ať jakože zítra trefím.

Každopádně francouzské pobřeží připomíná to anglické - útesy, kamenité pláže, výhledy na moře, větrné podnebí a ÚŽASNÝ CESTY - drží to jak přibytý, nikde nikdo, paráda. Večer zjišťuji trpkou pravdu - nemám dvě růžový ponožky a jedny zelený spodky. No? Někdo se na dálnici v Belgii asi hodně divil! 

6. a 7. DEN ANGLIE/DOVER - LONDÝN
Dvě hodiny trajektem do Anglie jsou oproti osmi hodinám na Krétu malina. Divím se/vlastně ani ne/ že jsem na celé lodi jediná s motorkou. Stávám se terčem otázek, co tam proboha dělám, krčím rameny a odpovídám, že prakticky jedu do práce. Ano - z Česka :D. Vykládám motorku, zdravím celníky a hledám své poslední divoké ubytování.

Mezitím si v duchu říkám >>tak, to mám za sebou, co bude teď?<< a dochází mi, že ... TEĎ TEPRV ZAČNE TO OPRAVDICKÝ DOBRODRUŽSTVÍ! #afrika2019

SLEDUJ:

INSTAGRAM: danny.mototravel.cznebo endurotulacikm

FB: Danny Mason

WEB: WWW.ENDUROTULACI.CZ

Související fotografie