Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Jak se dostat na dráhu cestovatelky a léčitelky? Stačí jít za snem.

13.09.2018

Vystudovala na kroměřížském státním gymnáziu a absolvovala manažersko-ekonomický obor na Mendlově univerzitě v Brně. Po čase stráveném v klasickém pracovním procesu se ale Veronika Motalová rozhodla vydat poněkud nekonvenční životní dráhou cestovatelky, léčitelky a příležitostné bloggerky.

Narodila se, chodila do školy, i pracovala, takže v klasickém procesu byla. Ovšem cestování je její srdcovou záležitostí a vždy po něm toužila. Dříve nebyly peníze nebo nebyl čas a v horším případě oboje. Před časem se ale situace obrátila, ona si řekla dost a prostě jela.

A co ji na cestách nejvíce láká? Snaží se hledat pravdu a skutečný život. Proto taky necestuje prostřednictví cestovní kanceláře, ale vydává se na cesty na vlastní pěst. 

„Pokládám se za hledače pravdy. A pokud cestuje člověk s kanceláří, jsou pro něj nachystané turistické atrakce a věci, které chtějí, aby viděl. Já jsem vždy chtěla vidět tu realitu a pravdu za tím. Máme tu média, která do nás tlačí spoustu manipulativních lží. Už jsem z toho byla unavená, vidět ty lži všude. I do Indonésie jsem jela kvůli tomu, že se všude mluvilo o kauze palmový olej, ale nikdo tam reálně nebyl. Nebo přistěhovalci a muslimové. Všichni měli názor na muslimskou kulturu, ale nikdo to na vlastní kůži nezažil. Takže mi to přišlo nelogické, nedávalo mi to smysl, tak jsem to chtěla zažít sama a mohla o tom mluvit,“ vysvětlila Veronika.

Na cestách ji nejvíce lákají lidé, jejich různé kultury i myšlení. Sice do světa jezdí Veronika sama, ale jak upřesňuje, „já jsem vlastně při cestách nikdy sama nebyla. Těch lidí kolem, kteří chtějí sdílet a prožívat je spousty. Takže se vždycky můžeš připojit a můžete spolu něco krásného vytvořit. A když chceš být naopak sám, nikoho to nemrzí.“


Druhým velkým důvodem k cestování a zároveň obrovskou touhou bylo zbavit se atopického ekzému. Ten ji trápí už dlouhé roky a dosud na něj nenalezla nikde spolehlivý lék. Až se po návštěvě Asie vydala do jihoamerického Peru, kde chtěla dočistit své tělo a podvědomí. Než dokončila proces, objevila ale krásný svět funkční medicíny a letos se jí povedlo najít také lék právě na atopický ekzém nebo spíše to, co funguje pro ni. A je přesvědčena, že západní medicína má svá úskalí, alespoň podle její zkušenosti.

„Podle mě je to o tom, jak lidé sledují televizi a reklamy. Lidé by měli více i číst o tom, co jedí nebo jakým způsobem fungují tyto „prášky“. Z mého hlediska je západní medicína úžasná, co se týče záchrany, okamžité pomoci,“ myslí si Veronika, dodává však: „Ale z dlouhodobějšího hlediska a z mé vlastní zkušenosti, kdy mám celý život atopický ekzém a západní medicína mi vůbec nezafungovala, spíš se to zhoršovalo. Až jsem se nakonec dostala do stavu, kdy na tom moje tělo bylo opravdu hodně špatně. Takže z dlouhodobého hlediska pro mě nefunguje.“

A co vzkazuje posluchačům Radia Kroměříž? 

„Pokud máte nějaký sen, tak ho nevzdávejte a bojujte za něj, protože je to nádhera.“


V rozhovoru Veronika Motalová mimo jiné popisuje cestu po Barmě, k jihoamerickému šamanismu a léčitelství nebo úskalí spojená s tím, že cestuje sama. Radí také, jak vyzrát na únavu. Pokud si tedy chcete celý rozhovor poslechnout, naleznete jej ZDE.

Související fotografie