Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Polední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Tanec je pro M Dance crew KM více než jen pohyb

18.12.2019


Nejen o tom, že tanec není jen pohybem do rytmu hudby, ale že obnáší spoustu úsilí a učení se, aby pak následná vystoupení strhla publikum, bude řeč v následujícím rozhovoru s Markem Meluzínem. Ten je zakladatelem a vedoucím kroměřížské taneční skupiny M Dance Crew, přičemž ho při rozhovoru doplňovala Jitka Kutrová, která je kmenovou členkou týmu. Dozvíte se například také to, co stojí fungování taneční skupiny složené z nadšenců, ale také to, kde si můžete jejich umění prohlédnout, nebo jak se k nim můžete přidat.

Od kdy se zajímáte o tanec jako takový a co vás na něm bavilo, potažmo stále baví?

S tancem jsem začal někdy v době, kdy jsme chodil do 7. třídy, v roce 1984 na kroměřížském Domu dětí a mládeže. Taneční kurz tam vedla Hanka Jelínková. A co mě na tanci baví? Celkově mě baví hudba a také když do pohybu při tanci mohu dát své emoce.

Co vás ve vašich začátcích inspirovalo?

Hodně mě inspirovala Madonna, Michael Jackson i jeho sestra Janet. Na jejich videoklipy jsem se díval už jako dítě a fascinovali mě. To okouzlení jejich vystupováním i hudbou zůstalo vlastně dodnes.

Co je vašimi slovy M Dance crew a kdy vznikla? Věnuje se konkrétnímu druhu tance?

Potom, co jsem před devíti lety odešel z taneční skupiny Dance Power, kterou jsem v Kroměříži pomáhal založit, jsem se rozhodl, že budu pracovat sám na sobě a založím vlastní taneční skupinu. Tak vznikla M Dance crew, která se věnuje street dance na komerční vlně.

Kdo jsou členové M Dance crew? Co mají členové společné kromě nadšení pro tanec?

Členové taneční skupiny - tedy její dospělé sekce - jsou nejlepší lidé, které jsem kdy potkal! Je to parta bláznů, která se nebojí jít do čehokoliv. No, a jinak jsou to lidi, kteří chodí do práce, anebo do školy. Potom se odpoledne scházíme a tančíme.

Velkým přínosem pro skupinu byl příchod Jitky Kutrové, která se k nám přidala ve druhém roce našeho působení. Myslím, že jsme si padli do oka a její choreografie jsou perfektní.

M Dance Crew pro nás neznamená jen zájmovou činnost. Považujeme se spíš za takovou druhou rodinu. Trávíme spolu spoustu času na trénincích, soutěžích ale i mimo parket, jako přátelé. Proto jsme si velice blízcí.

M Dance Crew vedete při zaměstnaní? Pokud ji vedete při práci, je to těžké skloubit?

Ano, naše taneční skupina funguje díky našemu nadšení, jsme amatérská taneční skupina. A někdy je opravdu těžké skloubit velmi náročnou práci lesního dělníka a k tomu čtyři tréninky týdně. Jinak zaměstnání máme různé, třeba Jitka provozuje své kadeřnictví.

Naši dospělou sekci si také platíme sami – na rozdíl od juniorů, pro které se podařilo najít několik sponzorů. Kromě zápalu pro věc musíme tedy v M Dance crew také investovat do pronájmu tréninkových prostor nebo kostýmů.


↑ Marek Meluzín a Jitka Kutrová

Jak moc náročná je příprava a trénink? Kolik věnujete času M Dance crew vy osobně?

Tanec - to je nekonečná škola. Když ho člověk dělá, tak nemůže přestat učit se nebo přestat pracovat na technice a feelingu. Já trénuji a připravuji se různými způsoby. Například na středeční open class, které budou probíhat nad sportovním centrem Contours, se připravuji tak, že sleduji na Youtube výkony nejlepších tanečníků světa a učím se od nich. Myslím, že takovéto kroky nás v tanci posouvají také dál. Jednou bych se rád na jejich lekce podíval osobně.

Účastní se M Dance crew tanečních soutěží? Pokud ano, jaké má za sebou úspěchy?

M Dance crew KM a M Dance crew junior se účastní tanečních soutěží a přehlídek na Moravě. Tento rok máme za sebou 10 soutěží a společně s cenami z „juniora“ jsme si přivezli 16 zlatých medailí. No, na druhou stranu já říkám, že medaile nejsou všechno. Pro mě je nejdůležitější pocit z tance, a hlavně odezva publika. To, když celá hala několikrát během choreografie tleská a povzbuzuje je pro mě největší pochvala.

Na YouTube kanálu vašeho tanečního klubu se hojně objevují klipy z vašich vystoupení. Kdo za nimi stojí?

Za zpracováním a natočením klipů ze soutěží a tréninků stojím já sám. Stříhám i hudbu na všechny naše choreografie. Je to takový můj koníček. Kromě toho jsem na několika tanečních videoklipech spolupracovali i s Vladislavem Františem.


Co byste doporučil lidem, co s tancem začínají?

Já bych hlavně doporučil učit se. Tanec není jen kroucení zadkem, jak si většina lidí myslí. Tanec je hlavně dřina. Člověk při něm musí pracovat na technice a stylu a obojí rozvíjet

Co může M Dance crew nabídnout zájemcům?

Můžeme nabídnout energickou atmosféru na tréninku, ať se to týká dospělých nebo juniorů. Přidat se k nám tedy mohou lidé různého věku. Provozujeme dospělou taneční složku pro zájemce ve věku 15 až 40 let a juniorskou soutěžní složku, které se mohou zúčastnit děti a dospívající v rozmezí 10 až 15 let. Navíc tento rok pro obrovský zájem otevíráme také nábor pro juniory-začátečníky, který je určený pro děti a dospívající mezi 8 a 15 lety.

A jak se k vám mohou lidé přidat?

Kontaktovat nás mohou na Facebooku – buď na našich osobních profilech Jitka Kutrová a Marek Meluzín, nebo také na naší oficiální FB stránce M Dance crew.

Také se mohou zúčastnit zářijových náborů do našeho týmu: do dospělé sekce nabíráme v pondělí 10. září od 19:00 hodin a k juniorům následující den, v úterý 11. září od 16:00 hodin.

Kdy bude mít veřejnost v nejbližší době možnost vidět vaše taneční vystoupení?

Vidět nás teď lidé mohou každou středu na Velkém náměstí. kde spolu s pořadatelem Relaxační zóny Městem Kroměříž máme od 19 hodin MTV Dance hodinu. Všichni čtenáři jsou tam určitě zváni, stejně jako na naše nábory!

Foto: Archiv Marka Meluzína

Související fotografie