Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Rozhovor: Znáte českou jedničku ve stolním tenisu Hanu Matelovou?

24.01.2019

Středečním dopoledním hostem ve studiu Radia Kroměříž byla Hana Matelová – česká jednička mezi hráčkami stolního tenisu a 50. nejlepší hráčka na světě. 

Tato výborná česká reprezentantka je rodačkou ze Zlína a její rodina bydlí v Jankovicích u Holešova. Hana sama žije už pět let v Německu, ale plánuje změnu. O tom si už ale přečtěte v následujícím rozhovoru, do kterého přispěli svými otázkami i posluchači rádia.

Je správný název ping pong nebo stolní tenis?
Já raději používám stolní tenis. To mi přijde profesionálnější.

Od kolika let hraješ stolní tenis a kdo Tě k němu přivedl? Na to se ptá posluchač Jiří Raška.
Děkuju za dotaz. Hraju asi od 7 nebo 8 let díky tátovi, který sám hraje. Byl teďka na Mistrovství světa v Las Vegas a myslím si, že skončil mezi 64 prvními hráči.

Jaký je Tvůj největší úspěch?
Já bych řekla, že to je kvalifikace do Ria de Janeira. Tam byly olympijské hry. Na olympiádě jsem bohužel vypadla v prvním kole, ale jenom se tam dostat je neuvěřitelné. Z Brazílie jsem byla nadšená. Možná to tak v televizi nevypadalo, ale my jsme se dostali na všechny sporty. Bylo to takové divoké, ale super.

A další úspěchy třeba z mistrovství světa nebo Evropy?
To bych asi řekla, že bronz z Evropských her v roce 2015 a dvě také bronzové medaile z Mistrovství Evropy.

Čeho bys chtěla v budoucnu dosáhnout. Jaká je Tvoje nejvyšší meta?
Získat medaili z individuálního Mistrovství Evropy, které bude teď v září a samozřejmě pokusit se kvalifikovat na olympijské hry do Tokia. Bude to náročnější než do Ria, protože kritéria se mění a každou olympiádu jsou jiná. Takže do Tokia to bude náročnější, ale věřím, že to zvládnu.

Teď se ale vraťme zpátky do České republiky. Tady proběhlo v Praze finále dvouhry domácího šampionátu v Praze. Jaké to bylo? 
Tak já už jsem ten titul vyhrála počtvrté, takže ten pocit už znám. Hlavně doma nehrajeme moc turnajů. Mistrovství republiky je jeden z mála a jsem ráda, že jsem opět zvítězila.

Ping pong se nehraje jenom ve dvojici, ale je tam i čtyřhra. I v této disciplíně slavíš úspěchy. Prozradíš nám jaké?
Tak hlavně bych řekla, že s Barborou Balážovou jsme se loni kvalifikovaly na Grand Finals, což se ještě nikdy nikomu nepodařilo v holkách ani v České republice a ani na Slovensku. Takže to byl obrovský úspěch.

Letos jsi hrála dokonce za českou reprezentaci – konkrétně kvalifikaci na Mistrovství Evropy družstev i Mistrovství světa družstev. Tak je to v těchto soutěžích?
Kvalifikace na Mistrovství Evropy ještě probíhá. Jsme teď v polovině. Po prázdninách odehrajeme ještě tu druhou půlku a doufám, že se zvládneme kvalifikovat přímým postupem. Protože tam je šance, že bychom hráli ještě takovou baráž. A na mistrovství světa jsme přišli o zraněnou Renču Štrbíkovou, tým byl mladší a skončili jsme na nějakém dvacátém místě.

Ty ale nepůsobíš v České republice, ale hraješ v zahraničí, je to tak?
Ano, působila jsem pět let v Německu a od příštího roku budu hrát nejvyšší francouzskou soutěž.

V Německu šlo o jaký tým?
Jmenuje se TTG Bingen/Münster-Sahrsheim. Ten tým byl super! Mladý… A podařil se nám super výsledek. Vyhrály jsme základní část a skončily jsme bohužel stříbrné. V play off jsme prohrály ve finále, ale i tak to byl obrovský úspěch. Porazily nás ženy z Kolbermooru.

Chystáš se do Francie. Jaký to bude tým a proč ten přestup?
Tak cítila jsem, že po pěti letech potřebuju nějakou změnu a chtěla jsem zkusit i něco jiného. Za mě je francouzská liga je nejlepší v Evropě pro holky, takže proto tahle změna.

Ty jsi říkala, že cestuješ po celém světě. Jaké to je když si vyrazíš z Jankovic u Holešova, kde bydlíš, řekněme do Indie nebo do Japonska…?
No já jsem se právě zrovna vrátila z Indie a Japonska a je to super. Je skvělé, že můžeme cestovat. V Japonsku to byl to turnaj, který se koná každoročně v rámci okruhu stejně tak, jak to mají tenisté. V Indii to byl Ultimate Table Tennis, což je indická liga. Do ní je pozvaných 12 hráčů a 12 hráček z celého světa plus Indové dohromady. Družstva tak byla namíchaná – dva kluci z Indie, dvě holky z Indie, dva kluci ze světa, dvě holky ze světa. Hraje se v mixovaných družstvech kluci – holky a byla to výborná zkušenost. Můj tým ale bohužel nepostoupil do semifinále play off. 

Kolik času takhle strávíš během roku v zahraničí? Nebo kolik dnů, týdnů?
Hodně, hodně. Tak já nežiju v České republice, ale v Německu. Tam se pohybuju většinu roku plus ty turnaje, takže bych řekla, že tři čtvrtě roku určitě.

Říkala jsi, že ping pong a kariéru jsi odstartovala v sedmi letech. Tak kdy je takový ten pingpongový důchod?
U holek si myslím, že tak 35 let, ale je to individuální. Podle toho, jak každá žena chce nebo nechce mít dítě. Ale je to dýl a dýl. Prodlužuje se to. U mužů je to tak 40. Teďka muži v reprezentaci mají 30, 35 a jsou v pohodě.

Co by měl tak běžný smrtelník udělat proto, aby se z něj stala hvězda stolního tenisu? Je třeba náročný trénink?
Trénink je určitě důležitý a člověk musí být hlavně pracovitý a hlavně musí chtít. Musí mít nějakou vizi něco dokázat. Začátky jsou jednoduché. Musíš si vzít míček a pálku, potřebuješ stůl a začneš pinkat. Pak musíš jít asi tady do Kroměříže do oddílu a dostávat se výš a výš. 

Jaký je Tvůj nejzajímavější nebo nejkurióznější zážitek ze závodu?
Mně se vybavuje moment, kdy jsem hrála zápas o kvalifikaci do Ria a ten jsem prohrávala 3:0 na sety. Nakonec jsem vyhrála 4:3, což si myslím, že je takový zápas, jaký už nikdy hrát nebudu. A kdybych ho nevyhrála, nejela bych do Ria. 

Ty pocházíš z Jankovic u Holešova. Tím pádem mohu říct, že z Jankovic pochází už druhá velká hvězda. S Gábinou Gunčíkovou se znáš? 
Neznám, neznám, i když bydlí naproti nás. 

Pozvala bys ji někdy na hru? „Pojď Gábino si zahrát jeden set stolního tenisu...?“
Klidně bych ji pozvala, ale já si myslím, že jsme se tam za tu dobu, co tam bydlíme, potkaly možná třikrát.

Další divácká otázka: Zajímalo by mě, jestli jsi někdy litovala toho, že ses dala na dráhu stolního tenisu. Co Ti tenis vzal a co Ti naopak dal? Jinak moc držím palce a ať se Ti daří i mimo tenisový stůl. Píše Dana.
Musím říct, že jsem nikdy nelitovala. Co je obrovská výhoda je, že jsem paní svého času. Strašně moc cestujeme, což je paráda a samozřejmě poznáváme nové kultury a nové lidi. Co mi vzal, je trošku čas. Ale určitě toho nelituju a jsem ráda, že mám takovou možnost.

Jakou posloucháš hudbu a co Ti zahrajeme na přání?
Tak já mám ráda hodně Coldplay a z českých Kryštof, Chinaski. Ale Coldplay je moje nejoblíbenější. Byla jsem taky na koncertě a bylo to super. Určitě pojedu znovu. Včera jsem se zrovna dívala, jestli nemají nějakou tour po Evropě a bohužel nemají.

Co Tě ještě v blízké době čeká kromě Řecka, kde strávíš dovolenou?
V srpnu se bude hrát Czech Open v Olomouci, takže kdo bude mít čas, může se jít kouknout. A v září mistrovství Evropy.