Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Vzpěrači z Holešova byli úspěšní na Mistrovství Evropy a pokračují dál

19.05.2023

Na konci dubna se ve městě Jerevan v Arménii konalo Mistrovství Evropy mužů a žen ve vzpírání. Česká republika na tento šampionát vyslala početnou patnáctičlennou výpravu čítající i tři závodníky holešovského oddílu. 

Nejzkušenějším a zároveň nejlehčím závodníkem hájícím barvy města Holešov byl Petr Mareček, který startoval v kategorii do 81 kg. V trhu zvládl vzepřít 143 kg a v nadhozu přidal 173 kg. Jeho výkony mu vynesli 8. místo v trhu a 12. místo v nadhozu. V celkovém olympijském dvojboji obsadil výkonem 316 kg 11. příčku.

Dalším závodníkem, který reprezentoval holešovský oddíl a současně nejmladším členem české výpravy byl teprve dvacetiletý Jan Kolář, který startoval v kategorii do 109 kg. Pro Honzu byl tento šampionát premiérou na mezinárodní úrovni v dospělé kategorii. I přesto se však ani starších soupeřů a ani atmosféry zaplněné haly pro několik tisíc fanoušků nezalekl a předvedl kvalitní výkony. V trhu zvládl zvednout 141 kg a v nadhozu 175 kg. Tento výkon pro něj znamenal 11. místo v nadhozu a 15. místo v trhu. V olympijském dvojboji si za výkon 316 kg odnesl 12. pozici. 

Nejúspěšnějším holešovským vzpěračem tohoto šampionátu byl Josef Kolář, který závodil stejně jako jeho mladší bratr v kategorii do 109 kg. Josef předvedl skvělé výkony na úrovni světové elity. V trhu dostal nad hlavu 157 kg a v nadhozu neskutečných 191 kg. V nadhozu za tento výkon vybojoval 7. místo a v trhu přidal 11. příčku. V celkovém olympijském dvojboji si za výkon 348 kg, kterým vytvořil nový národní rekord v kategorii do 109 kg, vysloužil 9. pozici. 

Jednalo se již o druhý závod kvalifikace na Letní olympijské hry v Paříži 2024. Všichni tři naši závodníci se drží v širším kádru českého vzpěračského olympijského týmu. V celosvětovém olympijském rankingu se zatím Petr Mareček v olympijské kategorii do 89 kg drží na 38. místě. Stejnou pozici hájí po evropském šampionátu v olympijské kategorii nad 102 kg i Jan Kolář. Největší šanci na účast na Letních olympijských hrách 2024 má z holešovských závodníků zatím Josef Kolář, který se v olympijské kategorii do 102 kg drží v celosvětovém olympijském rankingu na 30. pozici. 

Děkujeme všem třem závodníkům za skvělou reprezentaci oddílu TJ Holešov, města Holešov, Zlínského kraje i České republiky. 

Jakub Novotný