Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Ohlédnutí za historicky nejúspěšnější sezónou Vzpírání Holešov

15.02.2023

Rok 2022 byl pro TJ Holešov oddíl vzpírání zdaleka nejpovedenější sezónou v historii tohoto klubu. Vzpěrači a vzpěrači dosahovali fantastických úspěchů nejen jako jednotlivci na národní a reprezentační úrovni, ale i jako kolektivy v ligách družstev.

V minulém roce se povedlo holešovskému vzpěračskému oddílu jako jedinému v ČR vyslat své závodníky na Mistrovství světa ve všech věkových kategoriích (do 17 let, do 20 let a dospělí). V kategorii do 17 let startoval David Kolář, který se umístil na 4. místě. V kategorii do 20 let startoval Jan Kolář, který vybojoval 9. místo. A mezi dospělými závodil Josef Kolář, který obsadil 18. příčku a započal tak svou kvalifikaci na Letní olympijské hry 2024.

Mistrovství Evropy ve vzpírání čítá ještě o dvě věkové kategorie více než Mistrovství světa (do 15 let a do 23 let). Jedinou kategorií, kde neměl oddíl vzpírání z Holešova svého zástupce byla kategorie do 15 let. V kategorii do 17 let reprezentoval Českou republiku David Kolář a umístil se na 7. místě. V kategorii do 20 let startovala na Mistrovství Evropy Pavlína Šedá, která obsadila 6. místo. V kategorii do 23 let reprezentovali holešovské vzpírání Martin Novotný a Lucie Režnarová. Martin obsadil 7. místo a Lucka vybojovala 4. příčku. A mezi dospělými nás na ME opět reprezentoval Josef Kolář, který se umístil na 7. místě.

Česká reprezentace se navíc pravidelně účastní mezinárodního Turnaje olympijských nadějí V4 do 18 let, kde nás reprezentoval v roli závodníka Vojtěch Šimčík a v roli reprezentačního trenéra teprve ve svých 20 letech Jan Kolář. Česká republika na tomto mezinárodním poháru obsadila 3. místo.

Celkově tak Vzpírání Holešov vygenerovalo v roce 2022 sedm reprezentantů a jednoho reprezentačního trenéra.

Ze všech Mistrovství ČR jednotlivců napříč věkovými kategoriemi přivezli loni vzpěrači do Holešova 24 medailí, z nichž 10 bylo zlatých, 7 bylo stříbrných a 7 bylo bronzových. Jmenovitě se na těchto medailích podíleli:

Tomáš Kolomazník (do 12 let - 3. místo), Matěj Sedláček (do 12 let - 3. místo), Oskar Holovaťuk (do 17 let - 1. místo, do 20 let - 2. místo, do 23 let - 3. místo), David Kolář (do 17 let - 1. místo, do 20 let - 2. místo, do 23 let - 2. místo), Barbora Richterová (do 17 let - 3. místo), David Jiránek (do 17 let - 3. místo), Jan Kolář (do 20 let - 1. místo, do 23 let - 2. místo, muži - 3. místo), Pavlína Šedá (do 20 let - 1. místo, do 23 let - 1. místo, ženy - 1. místo), Vojtěch Šimčík (do 20 let - 2. místo), Markéta Vrabcová (do 20 let - 2. místo, ženy - 2. místo), Lucie Režnarová (do 23 let - 1. místo), Martin Novotný (do 23 let - 1. místo), Filip Chodil (do 23 let - 3. místo), Petr Mareček (muži - 1. místo) a Josef Kolář (muži - 1. místo).

Do ligových soutěží nasadilo v sezóně 2022 Vzpírání Holešov 11 družstev, z nichž tři byli v mužských ligách (“A” - 1. liga, “B” - 2. liga a “C” - 3. liga), dvě v lize juniorů, dvě v 2. lize žen, dvě v lize juniorek a dvě v lize masters.

V soutěžích družstev se oddílu z Holešova podařilo zdolat hned tři historické milníky.

1) V 1. lize mužů vybojoval holešovský “A” tým ve složení Josef Kolář, Martin Novotný, Jan Kolář, Petr Vojtičko, Petr Mareček, David Kolář, Vít Kořínek a Jan Marek Trebichavský historicky první medaili v nejvyšší ligové soutěži a získal tak bronzovou medaili z MČR družstev mužů. A to i přes fakt, že sezona 2022 byla první sezonou v nejvyšší mužské ligové soutěži pro TJ Holešov od roku 2016, kdy z první ligy spadli do druhé.

2) V lize juniorů se do finále ligy probojoval pouze holešovský “A” tým, který zde ale ve složení Jan Kolář, David Kolář, Jan Doležálek, Oskar Holovaťuk, Šimon Vacek, David Jiránek a Vojtěch Šimčík vybojoval historicky první titul z nejvyšší juniorské ligové soutěže a získal tak zlatou medaili z MČR družstev juniorů do 20 let.

3) V lize juniorek se podařilo dívčímu “A” týmu ve složení Denisa Šimonová, Markéta Vrabcová, Simona Rančev, Barbora Richterová a Pavlína Šedá vybojovat rovněž historicky první medaili v nejvyšší ligové soutěži juniorek a stejně jako naši muži tak vybojovali bronzovou medaili na MČR družstev juniorek do 20 let.

V neposlední řadě se stejně jako v předešlých letech stal v roce 2022 oddíl Vzpírání Holešov klubem s nejvíce závodícími vzpěrači napříč věkovými kategoriemi v České republice.

Na tomto místě už nezbývá nic jiného než poděkovat všem trenérům, kteří se o chod klubu starají a to zejména Danielu Kolářovi, Vladislavu Doleželovi, Janu Kolářovi, Martinu Novotnému, Josefu Kolářovi a Petrovi Bártovi.

Zdroj: Vzpírání Holešov