Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Ve středu soutěžíme o novou atraktivní publikaci z Vídně na sever, poslouchejte po 9 hod.

12.03.2019


Radio Kroměříž má pro vás novou atraktivní publikaci z Vídně na sever. Poslouchejte ve středu 13. a 20. března vždy po 9 hod., kdy budeme soutěžit a také vás pozveme na doprovodnou výstavu, která je v Záhlinicích u Kroměříže. 

Knihu si také můžete zakoupit ZDE
**********************************************
Publikace Z Vídně na sever s podtitulem Dvě páteřní železniční trati České republiky vznikla jako doprovodný katalog stejnojmenné výstavy zahájené 4. října 2017 v sídle Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě.

Dvě dráhy, Severní dráha císaře Ferdinanda (KFNB) a Severní státní dráha (NStB), získaly název díky poloze tratí vůči Vídni, jež byla současně jejich výchozím bodem. Publikace v první části sleduje obsahem kapitol tematické zaměření celkem třinácti panelů výstavy, které rozšiřuje o další historické snímky a fotografie více než sta vystavovaných modelů železničních staveb inženýra Vladimíra Londina. 

Modely prezentují architekturu nejstarší etapy výstavby KFNB a NStB, ale i normálie charakteristické pro rozšiřovanou síť KFNB a doplňovací trať StEG, jenž koupila NStB v roce 1854. Pátá kapitola je oproti chronologické návaznosti témat zaměřena na strážní domky a počátky sdělovací techniky, které v rámci výstavy prezentoval funkční model košového návěstidla. Katalog druhé části představuje krátkým heslem a fotografiemi současného stavu zajímavé objekty dochované na obou drahách.

Související fotografie