Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

REPORTÁŽ: Radio Kroměříž pomáhá seniorům, přidat se můžete i vy, uděláte jim radost

06.06.2018

Možná si vzpomínáte na naši výzvu, ve které jsme vybízeli k nošení různých drobných dárků do našeho studia, abychom jimi obdarovali seniory. Ve spolupráci se spolkem Ve Vatičce se totiž snažíme zpříjemnit život starším lidem v našem okolí. Sešlo se mnoho praktických a milých dárků a my jsme slíbili, že budou následně předány opuštěným babičkám a dědečkům, aby jim udělaly radost. A tak ve středu 30. května zavítalo naše rádio do Domova pro seniory na Riegrově náměstí, aby zdejší obyvatele potěšilo dárkovými balíčky od vás!

Prvnímu, komu jsme předali balíček, byl pan Vařák, bývalý instalatér. „To jste hodní,“ řekl, když dostal balíček s drobnými dárky. Když jsme se ptali, co by si ještě přál, tak zavzpomínal na místo odkud pochází, na Vařákovy paseky. Tato osada na Vsetínsku byla na konci druhé světové války vypálena nacisty, avšak před několika lety byla jedna z usedlostí zrekonstruována a slouží jako muzeum připomínající tehdejší tragédii. Pro pana Vařáka je ale problém se na toto místo podívat – nemůže chodit a ani samotný domov nemá v tuto chvíli k dispozici automobil, kterým by ho v jeho stavu bylo možné na místo, kde stávala jeho rodná osada, dopravit. Možná se ale najde někdo s vhodnou technickou výbavou – a možná někoho takového znáte i vy!

Druhý balíček, se kterým jsme udělali radost, dostala paní Straková. „Tak, to se poměju,“ říká nad malou taškou s dia oplatky, kosmetikou a křížovkami. Když jsme se jí ptali, co by si přála, tak odpověděla, že by si nejvíce ze všeho přála chodit. „Ale snad se to poddá, když budu trénovat,“ dodává odhodlaně. Vzpomínala na to, jak pracovala v centru Kroměříže jako krejčová v krejčovství Styl a šila pánské kabáty na módní přehlídky. Proto by byla ráda, kdyby se do nějakého takového podniku mohla podívat také dnes. Ptali jsme se jí také, jestli jsou na ně sestřičky hodné: „Jsou. A kdyby ne, tak my se nedáme,“ dodává šibalsky.

Takových lidí jako pan Vařák nebo paní Straková je v domovech pro seniory spousta a všichni mají svá přání a často stačí málo k tomu, aby se jim udělala radost. Přesto jich mnoho zůstává osamělých a zapomínají na ně i jejich nejbližší. Proto je dobré si toto uvědomit a udělat nějakou drobnost, aby se jim ulehčilo od problémů a zlepšila jejich situace. Není nutné dělat velká gesta, stačí s nimi trávit volný čas nebo jim donést maličkost. A můžete se zapojit i vy, kdykoliv to bude vašich možnostech. Ať už budete věnovat váš čas nebo malý dárek, tak senioři to ocení. Važme si našich starších spoluobčanů, jednou budeme na té lodi i my sami.

Pokud byste chtěli konkrétně pomoci nebo splnit přání panu Vařákovi nebo paní Strakové, kontaktujte prosím paní Vašíčkovou na telefonu 725/744 450.

Související fotografie