Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Světový den dárců krve podpořilo i Radio Kroměříž

08.06.2017


Reportáž z celé akce, včetně fotogalerie, najdete ZDE
--------------------------------------------
Na Světový den dárců krve poděkuje Kroměřížská nemocnice všem objednaným dárcům, kteří se dostaví 14. června na transfúzní stanici od 6:30 – 9:00 hodin. Této akce se osobně zúčastní i Radio Kroměříž. 
 
Klub dárců krve chce především touhle akcí ocenit všechny, kteří ochotně a opakovaně darují svou krev. Jejich obětavost si zaslouží poděkování. Odběry darují kousek sami sebe pro druhé. I proto je mottem události slogan: ,,Tvá krev je nahraditelná. Život není." Tuhle akci podpoří i Rádio Kroměříž.

Důležití nejsou jen prvodárci, ale hlavně ti s pravidelnými odběry  

,,Bezpříspěvkoví dárci krve jsou v současné době zásadní a nenahraditelnou pomocí pro všechna lékařská oddělení, kde dochází k využití krve. Chceme vyzvednout důležitost bezpříspěvkového darování krve a zviditelnit dárce z Kroměříže, kdy často chodí celé rodiny a několik generací. Chceme ukázat, že nejsou důležití jen prvodárci nebo ti, s čísly odběrů nad 150, ale i dárci, co mají výši odběrů mezi těmito čísly. Chceme poděkovat všem dárcům za jejich příkladné chování a malým dárkem jim poděkovat za to, co pro společnost a nemocné dělají." řekla předsedkyně rady Klubu dárců krve Kroměřížska paní Dagmar Úlehlová.

Klub dárců krve Kroměřížska funguje již 24 let 

Založení Klubu dárců krve Kroměřížska sahá již do roku 1993. Členská základna Klubu dnes čítá téměř 400 členů a svou bohatou činností a péčí o členskou základnu předčí mnoho organizací svého druhu v České republice. Spolek po zhodnocení uplynulého roku schválil celkem 30 dárců, kteří v roce 2016 dosáhli minimálně padesátého odběru. Mezi nejstarší dárce patří například pan Zdeněk Čechlovský z Hradiska se 120 odběry plnohodnotné krve. Všichni dostali malý dárek a láhev kvalitního vína na doplnění červených krvinek a ženy též rudou růži jako poděkování za svou záslužnou činnost. 

Počet dárců narostl i díky odběrům plazmy

V poslední době se navyšují čísla také díky odběrům plazmy. Tu můžete dávat 2x za měsíc, což je za rok 24 odběrů. Dohromady i s plnohodnotnými odběry krve, kterou můžete darovat 4x ročně se dárci můžou dostat až na 28 odběrů za rok. Díky tomu celkově vzrostl počet odběrů. 
Odběr plazmy a plnohodnotné krve se navíc bere za stejných podmínek. Při odběru máte nárok na den volna spolu s občerstvením. To se týká jen odběrů zdarma, nikoliv těch placených.
Související fotografie