Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

POZNEJTE KROMĚŘÍŽSKO – aneb co v průvodcích nenajdete

Nově vám budeme každý týden přinášet několik tipů na výlet z našeho regionu – z Kroměříže a okolí, z Holešovska, z Hostýnských vrchů nebo Chřibů. Na kole, pěšky, s dětmi nebo partou kamarádů, každý si vybere. 

Laďte na rádiu Kroměříž vždy od pondělí do pátku v časech 6:49 9:45 a 14:45.

Například sem můžete také vyrazit:  

NA KOLE CHŘIBSKÝM PODVEČEREM
Podhůří Chřibů je krásným místem na podvečerní projížďku. Krajina je tu zvlněná jen mírně, ale výhledy, které se před vámi v těch zlatých hodinkách před západem slunce otevírají, berou za srdce. Pohodových 20 kiláčků prázdninovou krajinou.

Start/ cíl: Kroměříž, Tesco, Velehradská ulice
Délka trasy: 22 kilometrů
Čas: 2 hodiny
Převýšení: 372 metrů

„Pane Chrastino, co je to támhle za věžičku za kopcem?“ ptali jsme se na těšanském mlýně pana správce. „To bude, děvčata, kostel ve Zlámance.“
A bylo jasno. Za takovým krásným názvem se musíme vydat na kole. Vesnice jsou tady staré, krajina malebná, jakoby zrovna vypadla z Honzíkovy cesty a mezi poli byste čekali partu bosých kloučků v proužkovaných tričkách s provázky a lodičkami po kapsách.

Kompletní výlet najdete ZDE

BAJKOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ V CHŘIBECH
Že vy jste se, bajkeři, báli, že jsme na vás zapomněli a že vám na léto nenaservírujeme žádnou trailovou pohádku, že jo? Nebojte se. Začínáme v Chřibech, takže odemknout vidlice, nezapomenout na pravidla ČEMBA a jedeme. Na asfalt pro tentokrát zapomeňte.

Chřibská trasa, kterou jsme pro vás naplánovali, vás zavede do sousedních regionů Zlínsko a Luhačovicko i na Slovácko. Začínáme na Žlutavě, která je prvním kopcem nad Otrokovicemi, odtud se vydáme lesními pěšinkami, výživnými sjezdy, temnými údolími a po hřebeni až na Bunč a zase zpátky. Cestou jsme vám označili taky pár krmítek, takže se nemusíte bát, že umřete žízní nebo hladem. Čeká vás pravověrné bajkování, asfaltu pomálu a až na jeden dva spadlé stromy a jeden nechutný kopec z bajku prakticky nemusíte slézt.

Délka: 34 Km | Doba jízdy: 3,5 hodiny+
Nastoupáno: 923 m | Start, cíl: Žlutava
Náročnost: pokročilí jezdci

Kompletní výlet najdete ZDE

EXPOZICE KARLA KRYLA KROMĚŘÍŽ: PROSTOR PLNÝ EMOCÍ
No, tak teď je ale opravdu škoda, že vám o tom nemůžeme nic říct. Bylo to epochální, citlivé a krásné. A teď už je to na vás. O čem je řeč? O skvěle provedené expozici Karla Kryla ve Starém pivovaru v Kroměříži. Skromně schovaná v průjezdu, nekřičí a neláká. Přesto je to místo, které vám na pár vteřin vezme dech.
Expozici Karlu Krylovi, kroměřížskému rodákovi, otevřel Dům kultury Kroměříž v roce 2014 symbolickým přeštípnutím ostnatého drátu ověnčeného růžemi. Nic jiného by se sem ani nehodilo. Expozice je dráždivá, kritická, chytrá, tklivá a smutná. Je jako zhmotněná Krylova píseň.

Kompletní článek ZDE

VĚTRNÝ MLÝN VELKÉ TĚŠANY: MÍSTO, KDE ČAS MELE POMALU
Jen kousíček od Kroměříže leží vesnička Velké Těšany. Je odtud krásný výhled na Chřiby na jedné straně a na Hostýnky na straně druhé. Ten úplně nejkrásnější výhled je ale od větrného mlýna. Na všechnu tu nádheru shlíží od konce 19. století.
Jestlipak víte, co je to hasačert, babka nebo lub? Z mlynářského názvosloví nás dnes zkouší pan Chrastina, který je mlýnským průvodcem a s rodinou u mlýna také bydlí. Jeho žena je vnučkou posledního mlynáře.

Kompletní článek najdete ZDE

S DĚTMI DO MUZEA KROMĚŘÍŽSKA NA LIDOVÝ ROK
Osahat, očichat, vyzkoušet. Také máte rádi muzea, kde mohou děti zkoumat a objevovat? Vezměte je na Lidový rok, který je až do září k vidění v Muzeu Kroměřížska. Nejenom, že poznají, jak se žilo a hospodařilo na Hané, ale budou se moci vyfotit v kroji nebo uhodnout, jak voní která bylinka.
Výstava je otevřena až do 20. září a v Muzeu Kroměřížska navštivte určitě i další zajímavé expozice.

Kompletní článek najdete ZDE

Související fotografie