„Pozitivní údaje o počtech jízd svědčí o tom, že si sdílení kol našlo ve městě pevné místo jako oblíbený způsob dopravy,“ uvedl starosta města Stanislav Blaha. „Sdílením kol nejen sledujeme moderní trendy v oblasti dopravy a životního prostředí, ale také motivujeme naše obyvatele k aktivnímu životnímu stylu,“ řekl starosta.
Průměrná jízda měří více než 1,2 kilometru a trvá osm minut, což naznačuje, že lidé využívají kola především pro rychlé přesuny mezi různými částmi města. Nejvíce jízd připadá na pátek a středu. Nejoblíbenějšími stanicemi jsou Obchodní – ČSAD, Na Rybníku – COOP a Vlakové nádraží. Celkově uživatelé najeli přes 127 000 kilometrů.
Sdílená kola přinášejí městu řadu výhod. „Podporují udržitelnou dopravu a pomáhají snižovat dopravní zátěž, hluk i emise. Vnímáme je jako důležitou součást místní dopravy bez nutnosti využívat k přesunům automobil,“ komentoval tuto alternativní formu mobility starosta Blaha.
Od září 2024 se do systému sdílených kol zapojily i sousední Kunovice, čímž se rozšířila dostupnost služby v regionu. „Díky strategickému rozmístění více než 50 stanic a přítomnosti 90 mechanických kol v Uherském Hradišti a Kunovicích mají obyvatelé k dispozici jednoduchou, rychlou a efektivní dopravní alternativu. Uživatelé mohou navíc využít prvních 15 minut jízdy zdarma – díky finanční podpoře obou měst,“ řekl výkonný ředitel nextbike Lukáš Luňák.
Z dostupných dat společnosti nextbike vyplývá, že lidé tento způsob dopravy přijali za svůj. Nejaktivnější uživatel, Martin S., absolvoval od začátku projektu již 1 765 jízd, což odpovídá více než jedné výpůjčce denně. Druhou nejaktivnější uživatelkou byla Marie A. s bezmála 1 200 jízdami.
Město Uherské Hradiště je v oblasti cyklodopravy aktivní a rozhodně ho lze označit za cyklistům velmi příznivé. Místní obyvatele není třeba k jízdě na kole nijak zvlášť přemlouvat. „Pravidelně a úspěšně se účastní například výzvy Do práce na kole, a co se týká rekreační cyklistiky, tak tady určitě také máme co nabídnout. Nejde jen o kvalitní infrastrukturu, ale také o konkrétní akce - stačí se třeba podívat na zaplněné Masarykovo náměstí při startu oblíbené každoroční akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska,“ uzavřel starosta Stanislav Blaha.
Zdroj: Město Uherské Hradiště