Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Pasování na čtenáře bylo pro prvňáčky v Kroměříži nezapomenutelným zážitkem

29.05.2025

V prostorách Manského sálu Arcibiskupského zámku v Kroměříži proběhlo slavnostní pasování žáků prvních tříd kroměřížských základních škola na čtenáře. Obřad tradičně připravuje Knihovna Kroměřížska ve spolupráci s městem Kroměříží, Základní uměleckou školou Kroměříž, která se stará o hudební doprovod slavnostní chvíle, a Arcibiskupským zámkem Kroměříž. Právě prostředí kroměřížského zámku dává pasování čtenářů slavnostní ráz a pro děti a jejich rodinné příslušníky je nezapomenutelným zážitkem.

„Věřím, že většina dětí, které byly pasované na opravdové čtenáře, se do Knihovny Kroměřížska bude pravidelně a ráda vracet. Že budou prostřednictvím knížek získávat vědomosti, zkušenosti i zážitky. Že v knížkách najdou to, co je bude bavit a zajímat,“ uvedl radní Jiří Kašík.

O pasování prvňáčků se postaral zámecký knihovník Cyril Měsíc, před nímž pokleklo a nechalo se poklepáním pasovacího meče do stavu čtenářského povýšit celkem 326 prvňáčků ze sedmi místních základních škol. Ti se v průběhu školního roku seznámili s prostředím Knihovny Kroměřížska, se službami, které poskytuje, s možností stát se pravidelnými návštěvníky, ale především s knížkami, které jim díky tomu, že se naučily samy číst, otevřely nový svět, nové možnosti. Ale teprve slavnostní obřad z nich udělal ty skutečné čtenáře.

„Když už vás paní učitelky nebo páni učitelé naučili poznávat písmenka, když už je umíte psát i číst – a nejen písmenka, ale celá slova a věty – byla by škola toho nevyužít. Přeji vám, aby se vám ve škole, nejen při čtení, dařilo,“ popřál malým čtenářům Kašík.

Samotnému obřadu pasování předcházelo povinné složení čtenářského slibu, v němž se děti zavázaly, že budou pilnými čtenáři a že budou knihy také opatrovat a krásně se k nim chovat. Čerstvě pasovaní prvňáčci dostali nejen „certifikát opravdového čtenáře“, ale také knížky z projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, do kterého se Knihovna Kroměřížska zapojuje a který také financuje, omalovánky a jako bonus od Správy Arcibiskupského zámku v Kroměříži volný vstup na zámeckou věž.

Zdroj: Město Kroměříž