Podomní prodej je forma obchodu, ne každému milá. Stává se nezřídka, že obyvatelům u dveří zazvoní dealer nabízející různé druhy zboží nebo služeb, aniž by si jeho sortiment vyžádali.
Vše je v pořádku, pokud se jedná o věc, kterou si občan přál obstarat. V takovém případě byl uzavřen obchod, kdy jsou obě strany spokojené. Velmi často však dochází k opaku.
"Občan podlehne krásným řečem, úsměvům a nátlaku perfektně proškoleného prodejce a koupí věc pochybné kvality, přitom značně předraženou, kterou vůbec nepotřebuje nebo si změní dodavatele energií, či telefonního operátora, aniž by tušil, zda bude nový dodavatel výhodnější," upozorňuje Ing. Jitka Martínková z Obecního živnostenského úřadu v Holešově.
V mnoha městech a obcích je podomní prodej zakázaný, prodejci se tak přesouvají do míst, kde vyhlášku o omezení podomního prodeje nemají. Mezi takové patří zatím i Holešov.
"Tato forma prodeje není zakázaná, lze ji v souladu s legislativou ČR regulovat nařízením obce. Město Holešov však v současné době nesplňuje veškeré podmínky pro vydání takového nařízení," upozorňuje Martínková.
"Dokud se tak nestane, nezbývá než doporučit občanům, aby byli obezřetní při vpouštění prodejců do svých obydlí, aby si vždy ověřili totožnost (podnikatelské oprávnění aj.) dané osoby, za koupené zboží si nechali vystavit řádně vyplněný doklad pro případnou reklamaci. Smlouvy není vhodné podepisovat ihned, nechejte si předložit návrh, který si následně v klidu přečtete a ověříte si informace. Pokud vám dealer odmítne smlouvu k prostudování předat, je něco v nepořádku a důrazně ho odmítněte!" dodává Martínková.
zdroj: MÚ Holešov
ilustrační foto: orlicky.net