02.08.2024
Nový územní plán, který pro město připravuje sdružení architektů GGM, přinese i snížení výměry pozemků, které bude možné zastavět pro bydlení. Nyní platný územní plán má takových ploch celkem zhruba 190 hektarů. „Nová pravidla daná zákonem nás však nutí k tomu, aby územní plán Kroměříže počítal jen asi s polovinou pozemků, na kterých bude možné v budoucnu stavět. Hlavním důvodem této redukce má být ochrana zemědělského půdního fondu. Tvůrce územního plánu i zastupitele, kteří o něm následně budou rozhodovat, to staví před nepříjemná rozhodnutí, která se některých občanů bohužel negativně dotknou,“ popsal starosta Tomáš Opatrný.
Podle něho není možné, aby ze zastavitelných ploch byly vyjmuty pozemky, na kterých již investoři učinili kroky k budoucí výstavbě, které je stály nemalé peníze. „Pokud bychom jim nyní pozemky v územním plánu přesunuli mezi nezastavitelné, město by mohlo čelit náhradám škod za zmařené investice,“ dodal Opatrný. Zásadně měnit se tak například nebude charakter pozemků v lokalitě Hanácká pole nebo pozemků v lokalitě Čápka. Jiná situace je ale třeba v místní části Vážany, kde stávající územní plán připouští zástavbu v lokalitě naproti Domova pro seniory Vážany mezi Vážanským potokem a Kotojedkou. Z požadavků dotčených orgánů, které je nutno respektovat, totiž vyplynula nutnost omezit plochy, které se nacházejí v území, kde není možné v nejbližší době navrhnout a zajistit protipovodňovou ochranu. Důvodem je zejména fakt, že plochy jsou v záplavové zóně říčky Kotojedka a nejsou zde realizována protipovodňová opatření. „Území ale zůstává v rezervě, tudíž v budoucnu bude po prověření a provedení příslušných opatření možné pozemky při změně územního plánu řešit jako zastavitelné,“ přiblížil Lukáš Adamík, vedoucí oddělení územního plánování.
Tvůrci územního plánu hledali ve Vážanech jinou lokalitu, kterou by bylo možné k výstavbě využít. Jak uvedl architekt Lukáš Grasse, projektanti již v urbanistické soutěži o návrh územního plánu Kroměříž vyhodnotili lokalitu vhodnou pro zastavění na výjezdu z Vážan směrem na obec Jarohněvice z důvodu, že po pravé straně ulice Osvoboditelů již domy stojí a k výstavbě se nabízí i levá strana. Charakter by tak po schválení územního plánu změnily pozemky asi deseti vlastníků, mezi nimiž je i samotné město Kroměříž. Tyto nově navrhované pozemky pak již rizikem povodní dotčeny nejsou. „Pro mě osobně je ale nepříjemné, že jeden z těchto pozemků vlastní můj rodinný příslušník. Očekávám, že budu kvůli tomu napadán opozicí, ačkoliv se nejedná o můj nápad, ale o návrh architektů, které vybralo minulé vedení města, když projektanti s novou zástavbou v této lokalitě přišli již v rámci společného jednání s dotčenými orgány, ke kterému došlo 30. října 2019, tedy několik let před tím, než jsem vůbec byl zvolený starostou,“ řekl Opatrný.
Město podle něho při přípravě územního plánu postupuje maximálně transparentně. Lidé si mohou návrh územního plánu prohlédnout osobně na oddělení územního plánování v kanceláři číslo 210 v budově městského úřadu v ulici 1. máje 3191 nebo na webu města na odkazu https://www.mesto-kromeriz.cz/urad/dokumenty-a-informace/uzemni-plan. Občané mohou podávat námitky a připomínky, které musí být písemné. Doručit je musí nejpozději do sedmi dnů ode dne konání veřejného projednání, které se uskuteční ve středu 7. srpna 2024 v 15 hodin v zasedací místnosti městského úřadu v historické budově radnice na Velkém náměstí.
Územní plán je nejdůležitějším nástrojem územního plánování a určuje koncepci rozvoje města. Mimo jiné říká, kde se smí stavět, případně co a za jakých podmínek, kde třeba lze stavět byty a kde průmyslové objekty. Stanovuje ale například i podmínky pro stávající stavby a navrhuje v krajině místa pro zeleň, pro rekreaci, pro ochranu rostlin a živočichů. Tvorba územního plánu trvá zpravidla několik let. Územní plán je pro majitele pozemku první určující zásadou, se kterou musí uvést do souladu svůj záměr. Předchází tak například územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení.
Nový územní plán Kroměříže zpracovává sdružení architektů GGM – Ivan Gogolák, Lukáš Grasse a Petr Malý. Rozhodla o tom rada města v létě roku 2018.
Zdroj: Město Kroměříž