Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

I seniorský život může být v Kroměříži zábavný a plný aktivit

06.02.2024

Vedení města Kroměříže se dlouhodobě snaží, aby v Kroměříži našli ideální podmínky pro život jak rodiny s dětmi, žáci a studenti, pracující, tak i lidé v důchodovém věku. Radnice realizuje projekty zaměřené na různé věkové, zájmové i společenské skupiny obyvatel. Na konci roku 2023 dokončila koncepci rodinné politiky města na období 2023–2027, dokument, jehož hlavním cílem je rozvoj aktivit pro rodiny a vůbec pro občany každého věku. Tedy i pro seniory.

„Přibývající roky a případný odchod do důchodu nemusí být důvodem pro rezignaci na aktivní život. Naopak. Lidé v seniorském věku mají více času na své zájmy, koníčky, kamarády, mají čas na přátelská setkávání, posezení. A naší snahou je zjednodušit a zlepšit jejich život, umožnit jim být aktivnější, akčnější,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

V Kroměříži pracuje Rada seniorů, která se zaměřuje na otázky a problémy týkající se seniorů a osob se zdravotním postižením. Jedním z jejích úkolů je také právě aktivizace seniorů. Místem, kde se mohou dříve narození setkávat a aktivně se podílet na přípravě projektů a účastnit se organizovaných akcí, je Klub seniorů v Kroměříži sídlící v bývalém posádkovém domě na Hanáckém náměstí. Poskytuje zázemí, prostory a podporu celkem sedmi spolkům, které tvoří senioři, jež spojuje bývalá profese, společné zájmy, zdravotní stav, ale především touha setkávat se a aktivně trávit volný čas.

Jsou to Centrum pro seniory Zachar, Klub českých turistů Kroměříž, Klub seniorů města Kroměříže, Klub vojenských důchodců, Svaz tělesně postižených č. 1, Svaz tělesně postižených č. 2 a Svaz postižených civilizačními chorobami. A právě klub seniorů zastřešující zmíněné spolky a jeho členové by mezi sebou rádi uvítali nové lidi, ať už jednotlivce, kteří se zapojí do již fungujících spolků, nebo celé skupiny, které by měly zájem realizovat své aktivity pod hlavičkou klubu a díky nimž by vznikly nové spolky nebo skupiny s novým zaměřením, novou náplní. Prostory na Hanáckém náměstí mohou využívat zdarma, náklady na provoz Klubu seniorů v Kroměříži hradí radnice.

Město Kroměříž i klub seniorů připravují během roku řadu akcí: sportovní dny, turnaje, společenská setkání, kulturní vystoupení, setkání s vrstevníky z partnerských měst. Členové klubu chodí číst pohádky dětem do mateřských škol, zapojují se do výzvy 10 tisíc kroků, jezdí na výlety, zájezdy, rehabilitační a rekondiční pobyty.

Zdroj: Město Kroměříž