Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Město Kroměříž získalo dotaci téměř sedm milionů korun na chodníky

18.09.2023

Téměř sedm milionů korun obdrží kroměřížská radnice jako dotaci z evropských fondů na stavbu nových chodníků. „Minimálně po dobu dlouhých osmi let nepřitekly do Kroměříže žádné dotační peníze na vybudování či rekonstrukce chodníků. Snažíme se to změnit a dotace čerpat a jak je vidět, tak se nám to daří. Z dotačních peněz tak již byl ve městě postaven nový přechod pro chodce a přilehlý chodník v ulici Velehradská od Tesca ke hřbitovu a díky tomu postavíme i nové chodníky v ulicích Obvodová a Lutopecká,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Z dotace město již postavilo nový přechod pro chodce a na něj navazující chodníky v ulici Velehradská.
Celkové náklady na zmíněné tři akce jsou odhadovány na zhruba 9,2 milionu korun. Dotace činí zhruba 6,8 milionu korun, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu. „Všechny tři akce jsou součástí projektu Zvýšení bezpečnosti chodců v Kroměříži II. U všech záměrů je kromě bezpečnosti cílem také vyšší komfort pro občany, kteří uvedenými lokalitami, kde chyběl přechod pro chodce nebo chodník, stejně procházeli. A ohrožovala je kolemjedoucí vozidla,“ poznamenal místostarosta Karel Holík.

Nový přechod pro chodce v ulici Velehradská město dokončilo začátkem letošního září. Podařilo se tak vyřešit letitý problém s přecházením frekventované komunikace, kde chodcům hrozilo permanentní nebezpečí od projíždějících vozidel. Město vybudovalo nový vstup do areálu hřbitova a nové chodníky, které přechod pro chodce propojily se stávajícími chodníky v ulici Velehradská i na hřbitově. Přechod pro chodce odděluje od projíždějících aut ochranný ostrůvek.

Na další dvě akce město hledá zhotovitele, rada již schválila vyhlášení veřejných zakázek. V ulici Obvodová bude vybudována společná stezka pro chodce a cyklisty v úseku od plaveckého bazénu podél fotbalového stadionu až ke křížení ulic Moravská a Kotojedská. „Momentálně je tam v trávě vychozený chodníček, který používá spousta lidí,“ popsal vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček. V Lutopecké ulici město podle něho plánuje nový přechod, chodník a zastávku MHD v úseku od tamních bytových domů po klášter.

Celkové předpokládané náklady na obě akce se blíží osmi milionům korun. „Termín realizace bude záležet na dohodě s firmami, které uspějí ve výběrovém řízení, a také na klimatických podmínkách. Podle toho se zakázky budou realizovat ještě letos na podzim, nebo na jaře příštího roku,“ uzavřel Pecháček.

Zdroj: Město Kroměříž