Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Lidé mohou používat nový přechod pro chodce v Kroměříži

11.09.2023

Kroměřížská radnice dokončila nový přechod pro chodce v ulici Velehradská od nákupního centra Tesco k městskému hřbitovu. 

Dnes byla stavba řádně zkolaudována, a tak občané mohou nový přechod pro chodce bez jakýchkoliv omezení používat. Podařilo se tak vyřešit letitý problém s přecházením frekventované komunikace, kde chodcům hrozilo permanentní nebezpečí od projíždějících vozidel.

Jelikož nebylo možné realizovat přechod v místě, kde by navázal na stávající branku, muselo město vybudovat nový vstup do areálu hřbitova a nové chodníky, které navrhovaný přechod pro chodce propojily se stávajícími chodníky v ulici Velehradská i na hřbitově. Přechod pro chodce s ochranným ostrůvkem začíná u schodiště k obchodnímu domu Tesco a končí novým průchodem, který byl vybudován v místě hřbitovní zdi a který je osazen novou bránou.

Přechod vybudovala společnost z Přerova, která nabídla cenu zhruba 1,3 milionu korun. Oproti předpokládané ceně veřejné zakázky město ušetřilo téměř 200 tisíc korun. Část nákladů navíc pokryje dotace z evropských fondů. 

Problém s přecházením rušné komunikace u hřbitova je dlouhodobý. Parkovací plochy na obou koncích hřbitova jsou omezené a při obřadech s hojnější účastí nebo v období svátků Památka zesnulých či Vánoc kapacity nestačí. Mnozí lidé tak využívají právě parkoviště u zmíněného nákupního centra. Problém by částečně mohlo pomoci vyřešit rozšíření parkovacích míst, se kterým počítá projekt rekonstrukce smuteční síně.

Zdroj: Město Kroměříž