Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Daniela Zedníčková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Obřad pasování udělal z letošních prvňáčků v Kroměříži opravdové čtenáře

25.05.2023

Po dva dny hostil Manský sál Arcibiskupského zámku v Kroměříži žáky prvních tříd kroměřížských základních škol, jejich učitele a rodiče i prarodiče. Proběhlo tu slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře Knihovny Kroměřížska. 

Samotnému pasování předcházelo složení čtenářského slibu, ve kterém celkem 359 dětí potvrdilo, že budou knihy nejenom číst, ale budou se o ně i hezky starat. Nejdůležitějším bodem programu a vrcholným okamžikem bylo samotné pasování dětí „do stavu čtenářského“. To již dlouhá léta provádí se všemi náležitostmi, tedy i pokleknutím dětí a poklepáním pasovacím mečem na jejich rameno, zámecký knihovník Cyril Měsíc.

„Průběh slavnosti, a především kouzelné prostředí zámku, dělá z pasování a předávání osvědčení malým čtenářům nevšední událost, která je pro děti výjimečným zážitkem,“ doplnil místostarosta Karel Holík, který se spolu s radním Jiřím Kašíkem do pasování nových čtenářů rovněž zapojil. Starosta Tomáš Opatrný na zámek doprovázel svého syna, který coby žák první třídy také prošel pasovacím ceremoniálem.

Pasování prvňáčků na čtenáře připravili pracovníci Knihovny Kroměřížska ve spolupráci s Arcibiskupským zámkem, který poskytl prostory, ZUŠ Kroměříž, jež připravila hudební vstupy, a městem Kroměříží.

Zdroj: Město Kroměříž