Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Město Kroměříž chce fotovoltaické elektrárny na svých budovách

15.03.2023

Kroměřížská radnice bude hledat projektanty na fotovoltaické elektrárny na budovách města odděleně. Na v lednu vyhlášenou veřejnou zakázku na umístění fotovoltaických panelů dohromady na desítce budov se totiž vůbec nikdo nepřihlásil. „Bohužel, minulé vedení města tuto oblast podcenilo, začalo úspory energií řešit pozdě. Momentálně tak jsou všichni projektanti natolik vytížení, že se na zakázku nikdo nepřihlásil. Musíme proto postupovat jinak, než jsme původně zamýšleli,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Podle místostarosty Jana Hebnara, který má úspory energií na starost, bude radnice zadávat přímo objednávky na projektování menších fotovoltaických elektráren do výkonu 50 kw. „Je na ně jednodušší vyřídit příslušná povolení. A stavba tak může proběhnout rychleji. Půjdeme postupně po jednotlivých budovách a budeme se snažit získat projektanty na dílčí části původně vyhlášené zakázky. Věřím, že se nám bude dařit a že brzy budeme mít na stole projekt první fotovoltaické elektrárny,“ uvedl Hebnar.

Podle Libora Pecháčka, vedoucího odboru investic, by mezi prvními mělo přijít na řadu projektování solárních elektráren na budovách sociálních služeb, kde je celodenní provoz a kde tedy spotřeba přímo vyrobené energie dává největší smysl.

Zastupitelé už dříve v rozpočtu na letošní rok uvolnili pro přípravu a postupnou realizaci fotovoltaických panelů na budovách města 11 milionů korun. Radnice problematice energií věnuje značné úsilí. Na podzim si kvůli úsporám energií nechala zpracovat analýzu energetického hospodářství včetně dokumentů, na jejichž základě bude možno na budovách města provádět energetický management. Město zřídilo také pracovní místo energetického manažera, který má na starost činnosti zaměřené na efektivní využívání energií a snížení nákladů na energie, monitoring spotřeby energií či komunikaci s dotčenými odbory městského úřadu ohledně opatření souvisejících s nakládáním s energiemi.