Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Správní rada odvolala ředitele Pečovatelské služby Kroměříž

14.03.2023

Správní rada dnes odvolala z funkce ředitele Pečovatelské služby Kroměříž Františka Lančíka. Na jeho místo vzápětí zvolila Janu Kutou, bývalou tajemnici Městského úřadu Kroměříž a ředitelku organizace, která poskytuje pečovatelskou službu v Chropyni. „Máme jiné představy o tom, jak by organizace měla fungovat,“ vysvětlil Pavel Motyčka, předseda správní rady Pečovatelské služby Kroměříž a místostarosta Kroměříže.

Pečovatelská služba se zaměřuje převážně na poskytování péče v domácnostech klientů. „Pečovatelky jim pomáhají s tím, co již s ohledem na svůj věk či zdravotní problémy sami nezvládnou, tedy s osobní hygienou a zajištěním stravy a chodu domácnosti, sociální pracovnice také poskytují klientům i jejich rodinným příslušníkům sociální poradenství,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Kromě terénních služeb pečovatelská služba klientům nabízí i bezbariérová střediska osobní hygieny v Kroměříži a v Tlumačově. Využívají je hlavně uživatelé, kteří nemají přizpůsobeny podmínky pro zajištění hygieny v domácím prostředí. Pečovatelky klientům zajišťují i zprostředkovávají společenský kontakt s ostatními uživateli, kdy se spolu mohou věnovat například stolním hrám, malování či luštění křížovek. Klienti si mohou půjčit i kompenzační pomůcky – invalidní vozík, chodítko, polohovací postel či WC křeslo.

Pečovatelská služba Kroměříž sídlí v ulici Nitranská. Od roku 2005 působila na Kroměřížsku jako obecně prospěšná společnost, od roku 2015 je zapsaným ústavem. V roce 2011 se její působnost rozšířila na Tlumačovsko a v roce 2012 i na mikroregion Morkovsko.

Pečovatelská služba má necelé dvě desítky zaměstnanců. Starají se ročně zhruba o 200 klientů, z nichž většina je starších 80 let. Činnost Pečovatelské služby Kroměříž je financována z dotací od ministerstva práce a sociálních věcí a od jednotlivých měst a obcí a také úhradami od klientů.

Jan Vondrášek