Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Město Kroměříž plánuje investice do chodníků, komunikací a parkovišť

17.01.2023

Kroměřížská radnice chystá v letošním roce investice do zvelebení chodníků, komunikací a parkovišť v celkové výši téměř 50 milionů korun.

Stav některých vozovek i chodníků v různých částech města není dobrý. Stejně tak si vedení města uvědomuje, že v Kroměříži scházejí parkovací místa. Řešení parkování i zlepšování stavu chodníků a místních komunikací patří proto s ohledem na bezpečnost a pohodlí občanů k  prioritám radních. Tomu odpovídá i pro tyto účely v rozpočtu vyčleněná částka.

K nákladnějším akcím, které radnice letos plánuje, patří vybudování propojovací komunikace a parkovacích míst v ulici Zborovská za 8,1 milionu korun. Ve stejné ulici bude za 3,9 milionu korun opraven i chodník. Částka 4,7 milionu korun bude investována do rozšíření parkovacích míst v ulici Slovenského národního povstání, tři miliony korun na stejné účely ve Francouzské ulici a 1,4 milionu korun do úprav parkování v ulici Na Lindovce. Rozpočet počítá i s částkou 4,2 milionu korun na opravu mostu v části města Postoupky.

K významným záměrům patří vybudování přechodu pro chodce v ulici Velehradská z chodníku od obchodního domu Tesco ke hřbitovu. Vyřeší se tím letitý problém, kdy účastníci smutečních obřadů i další návštěvníci hřbitova přebíhají silnici mimo přechod. Je to nepříjemné pro tyto chodce, kteří jsou ohrožováni jedoucími vozidly, i pro řidiče, kteří musejí nebezpečí střetu předvídat. Na nový přechod rozpočet počítá s částkou dva miliony korun. Náklady odpovídají tomu, že záměr počítá s vybouráním části zdi a napojení přechodu na stávající cestní síť hřbitova. Jelikož nebylo možné vybudovat přechod v místě, kde by navázal na stávající branku, musí město vybudovat i nový vchod na hřbitov a s tím spojený chodník.

Město také počítá s instalací dvou nových přechodů pro chodce s technologií, která pomocí zemních LED návěstidel upozorní řidiče na to, že silnici přechází člověk. První přechod se světelnou technologií v Kroměříži funguje v ulici Moravská poblíž Základní školy Slovan.

Více než 15 milionů korun bude letos investováno do větších oprav chodníků. Kromě výše zmíněného chodníku ve Zborovské ulici plánuje město rekonstrukce chodníků v ulicích Bílanská za 4,85 milionu korun, Švabinského nábřeží za 2,5 milionu korun, Tovačovského za 2,15 milionu korun a Albertova za 1,75 milionu korun. Na menší opravy vozovek město vyčlenilo čtyři miliony korun, na opravy dalších mostů necelé tři miliony korun (z toho propustek ve Vážanech přijde na 1,6 milionu Kč), na opravy chodníků 1,6 milionu korun a na bezbariérové přechody 300 tisíc korun.

V loňském roce město plánovalo opravy chodníků, komunikací a mostů celkem za asi 28 milionů korun.

Zdroj: Město Kroměříž