Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Vraky z ulic Kroměříže mají své nové majitele

06.10.2022

Kroměřížská radnice poprvé pořádala dražbu vozidel, která bez platné technické kontroly dlouhodobě stála na parkovištích a v ulicích Kroměříže. Čtrnáct vraků kupující vydražili celkem za 33.500 korun.

Všechna nabízená vozidla tak mají nové majitele a město za ně získalo peníze na pokrytí nákladů na odtah, uskladnění a samotnou dražbu.

Do areálu Kroměřížských technických služeb (KTS), kde se dražba konala, přišly asi dvě desítky zájemců. Do samotné dražby se zaregistrovalo 12 lidí. S výjimkou jednoho vozidla, které bylo vydraženo za vyvolávací cenu, se o všechny licitovalo a prodány tak byly za vyšší cenu, než byla cena vyvolávací. Ta odpovídala stáří a stavu automobilů, pohybovala se od 400 korun do 2000 korun. Nejvíce, 5000 korun, zájemce zaplatil za vůz Peugeot 308. V nabídce byla i vozidla Škoda Felicia, Škoda Octavia, Ford Focus, Ford Mondeo, Peugeot 205, Renault Clio, Fiat Marea či Opel Agila.

Město může dlouhodobě odstavená vozidla z ulic a parkovišť odstraňovat díky novele zákona o pozemních komunikacích. Od roku 2020 tak z ulic Kroměříže zmizelo již zhruba 100 vraků.

Každé takové vozidlo blokovalo parkovací místo, které nyní občané mohou využívat.

Většinu ze zmíněných asi sta vraků odstranili po výzvě z ulic a parkovišť sami provozovatelé, odtaženo bylo v letech 2020 a 2021 jen celkem 19 vozidel. Prvních 14 z nich se vydražilo. O zbylých pět z 19 odtažených vozidel projevili zájem provozovatelé, město tak tato auta do dražby dát nemůže.

Radnice pokračuje v odstraňování vraků z ulic města i letos. Dosud byly v tomto roce nahlášeny více než dvě desítky vozidel. Šest z nich si odtáhli sami jejich provozovatelé. U tří vozidel bylo zjištěno, že provozovatel zemřel, město tak musí počkat na výsledek dědického řízení. U ostatních automobilů byl provozovatel vyzván k jejich odstranění a nyní město čeká, až uplynou všechny zákonem dané lhůty, aby případně mohlo vozidlo odtáhnout do areálu KTS.

Provozovatelé odtažených vozidel mají vždy tři měsíce na to, aby si je z areálu KTS vyzvedli. Někteří tak v minulosti učinili a zaplatili technickým službám náklady na odtažení. Pokud si provozovatel auto nevyzvedne tři měsíce od doručení oznámení, může silniční správní úřad rozhodnout o prodeji vozidla v dražbě. V případě, že se auto kvůli nulové hodnotě prodat nepodaří, čeká vrak likvidace.

Nahlásit lze vozidlo, které má nejméně půl roku propadlou technickou kontrolu. Jeho provozovatel má dva měsíce od doručení výzvy na to, aby auto sám odstranil, nebo ho podrobil technické prohlídce. Pokud se tak nestane, město vrak odstraní samo. Pokud na automobilu nejsou tabulky se státní poznávací značkou ani není zvnějšku viditelné identifikační číslo vozidla (VIN), a tedy není možné zjistit, zda má platnou technickou kontrolu, může silniční správní úřad vůz ohledat. Uzamčené vozidlo otevře, zjistí VIN a tedy provozovatele vozu, a poté jej zase zamkne. Další postup je stejný jako u vozidla se státní poznávací značkou, které má šest měsíců propadnutou technickou kontrolu.

Zdroj: Město Kroměříž