Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Chytré technologie pomohou lidem v Kroměříži

13.09.2022

Kroměřížská radnice zavádí nové smart neboli chytré technologie. Díky nim mohou mít lidé přehled o obsazenosti parkoviště na Velkém náměstí či o pohybu konkrétního vozidla MHD ve městě.

Na speciálním webu věnovaném chytrým technologiím jsou i informace o stavu ovzduší, počasí a o průjezdnosti křižovatek a také zde občané i návštěvníci města mohou sledovat aktuální dění na webových kamerách.

Na internetových stránkách https://smart.mesto-kromeriz.cz/ jsou kolonky označené „Parkování“, Sledování vozů MHD“, „Měření ovzduší“, „Měření dopravy“, Webové kamery“ a „Aplikace Munipolis“. „Na interaktivní mapě na Velkém náměstí motorista zjistí, zda a kde přesně je volné parkovací místo. Cestující MHD zase díky interaktivní mapě přesně uvidí, kde se nachází autobus MHD, kterým chce jet, jaké má případně zpoždění a kde je nejbližší zastávka daného spoje.

V části nazvané „Měření ovzduší“ lidé najdou informace o aktuálních koncentracích škodlivin z několika měřících stanic umístěných ve městě. Informace získané při sledování průjezdnosti křižovatek město podle Krejčíře využije při návrhu a při přípravě následných opatření pro zlepšení plynulosti a bezpečnosti dopravy v Kroměříži.

Co se chytrých technologií týče, město již dříve zavedlo výše zmíněnou aplikaci Munipolis se systémem Mobilní Rozhlas, jejímž prostřednictvím rozesílá občanům e-maily s informacemi z radnice a kde lidé také mohou hlásit závady na městském majetku. Radnice začala využívat i CityVizor, webovou aplikaci sloužící jako nástroj pro transparentní hospodaření měst a obcí, která nahradila předchozí rozklikávací rozpočet.

Zdroj: Město Kroměříž