Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Kroměříž navštívila Velvyslankyně Rumunska

04.05.2022

Kroměříž v úterý 3 května uctila památku rumunských vojáků, kteří před 77 lety zemřeli při osvobozování města od nacistických okupantů. Pietního aktu v podobě položení věnců u pomníku na náměstí Míru se zúčastnilo více než 100 lidí.

Rumunská královská armáda vstoupila do Kroměříže 4. května ráno. Kruté boje s nacisty trvaly celý den a vyžádaly si životy více než dvaceti rumunských vojáků. Na jejich oběť a na tento den nikdy nezapomeneme.

Velvyslankyně Rumunska v České republice Maria-Antoaneta Barta ocenila úsilí a péči, s jakou město Kroměříž udržuje vzpomínky na rumunské vojáky při životě. „Město Kroměříž je autentickým symbolem příspěvku rumunské armády při osvobozování Československa,“ řekla Barta. Připomněla také čin tehdejšího velitele rumunských vojsk Alexandra Manolacheho, který přikázal vojákům, aby ušetřili při útoku na nacisty historické památky Kroměříže, a po boji naopak pomáhal se svými lidmi zachraňovat zámek, který zapálili ustupující Němci.

Tehdejší spolupráci rumunských vojáků a obyvatel Kroměříže zmínila v projevu i místostarostka Hebnarová. Ze vzpomínek jednoho z rumunských velitelů plyne, že obyvatelé Kroměříže sbírali a ošetřovali raněné vojáky. Pomáhali také rumunským osvoboditelům s přesunem děl a poskytovali jim i cenné informace o pohybu nepřátel. Velitel napsal, že lidé za rumunskými vojáky stáli a že je tato podpora v boji velmi posilovala.

Obrátila se také na mladé lidi, kterých bylo při dnešním pietním aktu přítomno několik desítek. Vyzvala je, aby si uvědomili, díky komu žijeme 77 let v míru. Velvyslankyně na mladší generaci apelovala, aby nebrala svobodu a demokracii jako samozřejmost. „Máme velké štěstí, že žijeme ve svobodných zemích. Dnes více než kdy předtím to vidíme v kontextu ruské agrese na Ukrajině. Země, které patří k zemím svobodného světa, by měly udržovat těsnější přátelské vztahy,“ mínila Barta.

Pietního aktu se zúčastnili i místostarostové Kroměříže Vít Peštuka, Vratislav Krejčíř a Karel Holík, zástupci armády, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Svazu válečných veteránů, studenti gymnázia i kroměřížští ostrostřelci, jejichž salva setkání zakončila.

Zdroj: Město Kroměříž