Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

V Otrokovicích se sešli mladí ekologové

28.02.2022

V pátek 25. února se na půdě Střední průmyslové školy Otrokovice konala krajská konference Enersol 2022, spojená se soutěží žákovských projektů. Cílem projektu Enersol je podpořit vzdělávání žáků a pedagogů středních škol na téma obnovitelných zdrojů energie, snižování uhlíkové stopy a hospodaření s vodou a odpady.

Projekt Enersol v České republice běží už devatenáctým rokem. Ve Zlínském kraji zajišťuje jeho realizaci již 16 let Střední průmyslová škola Otrokovice. Projekt Enersol dlouhodobě podporují také představitelé Zlínského kraje, letos nad jeho aktivitami převzala záštitu krajská radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

„Jsem moc ráda, že se tato soutěž koná, protože vede mladé lidi k tomu, aby se chovali šetrně a zodpovědně k životnímu prostředí. Zároveň rozvíjí i jejich znalosti a kreativitu, a to nejen v oblasti životního prostředí, ale také je učí prezentačním dovednostem. Byla jsem velmi potěšena vysokou kvalitou zpracovaných žákovských projektů. Jejich autorům přeji, aby je tato jejich záslužná aktivita i nadále bavila,“ uvedla radní Zuzana Fišerová.

Smyslem soutěže žákovských projektů je seznámit žáky s danou problematikou, naučit je prosadit svou myšlenku, vyjádřit a obhájit vlastní názor před veřejností. Žáci si volí téma práce nejčastěji podle zaměření oboru, který studují, nebo který je jim z nějakého jiného důvodu blízký. Mezi nejčastěji zpracovávaná témata ve Zlínském kraji patří práce na téma snižování uhlíkové stopy u automobilů, ekologického bydlení v souvislosti s úsporami v nákladech na vytápění budov či pěstování energetických plodin.

Do devatenáctého ročníku soutěže se zapojilo sedm středních škol, jejichž žáci zpracovali dvaatřicet prací. Na krajské konferenci pak bylo čtrnáct nejlepších prezentováno. „Těší mě, že Zlínský kraj je z pohledu hodnocení počtu zpracovaných projektů a jejich kvality dlouhodobě hodnocen jako nadprůměrný. Z toho je patrné, že ekologická témata nejsou našim mladým lhostejná,“ uvedl Libor Basel, ředitel SPŠ Otrokovice.

Odborná porota po těžkém rozhodování vybrala sedm prací, které budou v březnu reprezentovat Zlínský kraj na celostátní konferenci v Třebíči. Vítězem kategorie Enersol a praxe se stala práce žáků SPŠ Otrokovice Pavla Ilčíka a Aleše Šenkára Biodegradabilní polymery zabývající se rozkladem výsadbových květníků v zemině. V kategorii Enersol a inovace porotu nejvíce zaujala práce Rekuperace = zdravé a úsporné bydlení Petra Makového ze SPŠS Valašské Meziříčí. Vendula Pochylová ze SŠPHZ Uherské Hradiště obsadila se svým téměř šestikilovým dortem první místo v kategorii Enersol a popularizace. Z celostátního kola bude vybrána jedna vítězná práce za každý kraj, a ta pak bude prezentována na mezinárodní konferenci pořádané SPŠ Otrokovice v dubnu na Otrokovické Besedě.

Do soutěže žákovských projektů se v letošním ročníku zapojily tyto střední školy Zlínského kraje:
 • Střední průmyslová škola Otrokovice
 • Střední škola – Centrum odborné přípravy technické Kroměříž
 • Obchodní akademie Kroměříž
 • Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště
 • Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín
 • Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem Státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí
 • Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí
Složení reprezentačního družstva Zlínského kraje pro celostátní konferenci Enersol 2022 v Třebíči:

Enersol a praxe
 1. Biodegradabilní polymery – Pavel Ilčík a Aleš Šenkár, SPŠ Otrokovice
 2. Geotermální elektrárny – Michal Macháň, OA Kroměříž
 3. Zateplení domu pomocí slámy – Nela Mudráková, SPŠ Otrokovice
 4. Energetická nezávislost budovy – Martin Slačálek a Natálie Poláchová, SPŠ Otrokovice
Enersol a inovace
 1. Rekuperace = zdravé a úsporné bydlení – Petr Makový, SPŠS Valašské Meziříčí
 2. Autonomní skleník – Václav Tepera a Tomi Šimek, SŠ-COPT Kroměříž
Enersol a popularizace
 1. Ekodort pro krajskou konferenci Enersol – Vendula Pochylová, SŠPHZ Uherské Hradiště

Zdroj: Zlínský kraj