Kobzáňův obří obraz pro Holešov bude vystaven jinde
27.01.2022
Významný valašský malíř Jan Kobzáň vytvořil šestimetrový obraz "Povstání Valachů" v polovině minulého století na zakázku pro město Holešov. Inspiroval se místní historií a na plátně zachytit výjev evangelických Valachů, kteří se během třicetileté války postavili katolickým Habsburkům, v případě Holešova Janovi z Rottalu, také katolíkovi. V období po bělohorské bitvě byl boj o území, ale také o víru ten hlavní. Obraz je připomínkou vzbouření se proti vrchnosti, která netolerovala jinou než katolickou víru, a doposud byl dominantou zasedací místnosti městského úřadu.
Po rozhodnutí současného vedení byl Kobzáňův obraz přesunut na zámek, jehož rozsáhlé prostory jsou pro tak velký obraz vhodnější. Konkrétní umístnění je v jednání.
Akademický malíř Jan Kobzáň (1901 - 1959) je díky svéráznému uměleckému rukopisu a myšlení považovaný za valašského Mikoláše Alše. Jako polosirotek prožil dětství u tety v Jasenné. Když dospěl, začal pracoval jako dělník v továrně na ohýbaný nábytek bratrů Thonetové ve Vsetíně a později na pile firmy Baťa ve Zlíně. Zde nastal zásadní moment jeho života. Pozorný továrník si talentu mladého Jana všiml a navrhl mu studium na umělecké škole. Kobzáň vystudoval pražskou uměleckoprůmyslovou školu, poté Akademii výtvarných umění u věhlasných profesorů Františka Kysely, Vratislava Huga Brunnera a Maxe Švabinského a začal pracoval u firmy Baťa v oddělení reklamy. Je mimo jiné autorem firemního loga.
Práce v reklamě jej však neuspokojovala a našel si vlastní cestu. Nejvlastnější mu byly rychle načrtnuté kresby, ze kterých vytvářel drobná i monumentální díla. Jeho fresky a sgrafita lze vidět po celém Valašsku. V době, kdy stranická ideologie byla kladena na prvé místo hodnot lidské existence, vytvořil Jan Kobzáň v Rožnově pod Radhoštěm prostřednictvím svých sgrafit podivuhodný umělecký záznam, neodmyslitelně spojený s Valašskem. Znázornil život na valašském venkově, na polích, v horách, při pastvě, při práci i zábavě.
Jan Kobzáň předčasně zemřel v 58 letech na soláňské samotě uprostřed práce na dalším malířském díle a je pohřben na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm. Holešovský obraz valašského povstání je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejcennějších, které město ve svých sbírkách má.
Zdroj: Město Holešov