Ne všichni občané umí správně třídit bioodpad
24.01.2022
Občané Uherského Hradiště mají možnost zbavovat se bioodpadu jeho vhozením do hnědých popelnic. Často však do bioodpadu spolu s odpadem vhazují také plastové obaly a jiné nevhodné materiály. Třídění takto znehodnocovaného materiálu je poměrně náročné, provádí se speciální technikou a je finančně nákladné.
Nepatřičné materiály se do bioodpadu dostávají v důsledku nekázně nebo neinformovanosti některých občanů.
Na sídlištích Východ, Štěpnice a Jarošov, kde bylo třídění bio odpadu v posledních letech velmi špatné, se situace zlepšila a občané začali více dodržovat pravidla, co do tříděného odpadu patří a co ne. Přesto je znečištění bio odpadu stále vysoké a v bio odpadu se nachází sklo, plasty, kovy, plenky, hadry, bioodpad v plastových sáčcích a pytlech, které se musí na kompostárně vysypávat či celé vyhodit.
Do bioodpadu patří:
zbytky ovoce a zeleniny
kávové a čajové zbytky
zbytky pečiva
skořápky ořechů
papírové kapesníčky, ubrousky
zvadlé květiny, zemina z květináčů
zbytky vařených jídel (brambory, těstoviny, rýže, knedlíky apod.)
Do bioodpadu nepatří:
mikrotenové sáčky, plastové obaly a vlhčené ubrousky
maso, kosti
oleje a tuky
tekuté a silně mastné potraviny
uhynulá zvířata
anorganický kočkolit
Lidé často chtějí být zodpovědní, pomoci a odpad třídit, a přitom odpad ze zahrádky nebo z kuchyně vyhodí do hnědé popelnice v igelitové tašce nebo sáčku. Tím však práci s odpady neulehčí, ale naopak ztíží. Náklady na likvidaci bioodpadu by při dodržování podmínek mohly být mnohem nižší a za ušetřené peníze by se mohla třeba budovat nebo opravovat kontejnerová stání.
Uherské Hradiště patří již dlouhodobě ve Zlínském kraji k městům, které odpady třídí nejlépe. Značné rezervy naopak radnice spatřuje zejména v soustavném ukládání nepatřičného odpadu ke kontejnerovým stáním (starý nábytek, elektrospotřebiče, odpad z renovací bytů apod.), navzdory tomu, že uložení takového odpadu ve sběrných dvorech je pro občany zcela zdarma.
Zdroj: Město Uherské Hradiště