Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Školka na Mánesově ulici v Kroměříži má unikátní novinku

14.06.2021

Mateřská škola Mánesova 3880 v Kroměříži má novou školní zahradu s venkovní učebnou.

Dětem poskytuje nejen příjemné prostředí k trávení volného času a pobytu na čerstvém vzduchu, ale také prostor pro výchovné a výukové činnosti. Mateřinka v Mánesově ulici se totiž dlouhodobě zaměřuje na ekologické aktivity a vede a vychovává děti k pozitivnímu vztahu k přírodě.

Kontakt s přírodou pomůže formovat budoucí vztah a postoje dětí vůči životnímu prostředí a povede je k odpovědnému přístupu. Zároveň významně přispívá k duševnímu zdraví, posiluje vzájemné vztahy a přináší smysluplnost učení.

Školka na vybudování zahrady, které stálo 300 tisíc korun, získala díky dotaci od ministerstva životního prostředí. Částku 45 tisíc korun, tedy spoluúčast ve výši 15 procent, hradí ze svého rozpočtu.

Venkovní učebnu využije školka od jara do podzimu. Díky projektovým penězům dokoupili vybavení učebny. Děti mají k dispozici kromě výukové tabule ponky s nářadím, pomůcky pro pozorování drobných živočichů, jako jsou lupy, síťky, dalekohledy, obrázkové atlasy a další. Kromě toho vznikl v zahradě mateřské školy hmatový chodník, dřevěné pexeso, xylofon, váhy, obrázkové informační tabule.

Díky projektu jsou v zahradě také nově vysazené ovocné stromy a byliny, vybudovány příbytky pro hmyz a ježka, pítka pro ptáky, do části zahrady je vysazeno i luční kvítí jako potrava pro hmyz uprostřed sídliště. Škola díky loni pořízeným sudům, které zachytávají vodu ze střechy budov, lépe hospodaří s vodou, kterou využívá u herního prvku „kaskády“ a při zalévání vrbových tunelů i celé zahrady. V horkých dnech se děti mohou ochladit v nově instalovaném mlhovišti.

Nové environmentální prvky budou mít také jednoznačně pozitivní dopad na životní prostředí. Letos ve školce navíc do školní kuchyně zakoupili elektrický kompostér, který dokáže rozložit biologický odpad z vaření na organický odpad, který se využívá na obohacení půdy.

Zdroj: Město Kroměříž

Související fotografie