Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Po lávce opět přejdeme a navíc je celá v novém kabátě

08.06.2021

Kroměřížská radnice dokončila opravu lávky pro pěší přes řeku Moravu. Letos se jednalo o práce, které při loňské velké opravě neumožnilo zimní počasí. Bylo totiž možné je realizovat jen za příznivých teplotních podmínek, kdy nemrzne a také nepanují tropická vedra.

Oprava lávky je tímto dokončená. Lávka dostala nový „kabát“, je jako nová. Občanům i návštěvníkům města bude sloužit další desítky let, jak potvrdili odborníci.

Stavbaři se letos postarali o dokončení sanace podhledu nosné konstrukce lávky, zpevnění břehů u revizního schodiště na obou březích řeky Moravy a také dokončili monitorovací systém na měření vlhkosti nosné konstrukce lávky. Hlavní částí dnes skončených oprav ale bylo položení finální pochůzí vrstvy lávky. Přispěje k tomu, aby do konstrukce lávky nezatékalo.

Loni dělníci odborné firmy odstranili původní pochůzí vrstvy na lávce, lávku opatřili novou hydroizolací a také vyměnili zábradlí. V roce 2019 byla lávka staticky zajištěna externími lany. Stavbaři zesílili stávající konstrukci lávky vnějšími kabely složenými z mimořádně ochráněných předpínacích lan, která byla ukotvena za původní opěry. Lana se pod lávkou kříží a zajistila ji zespodu.

Náklady na statické zajištění lávky činily zhruba sedm milionů korun, oprava povrchu, výměna hydroizolace a zábradlí a sanace podhledu nosné konstrukce lávky přišla na necelých devět milionů korun. Letošní práce opravu lávky neprodražily, byly součástí veřejné zakázky, jejíž realizace byla zahájena loni. „Za zhruba 16 milionů korun tak máme opravenou lávku, která vydrží několik desítek let. Stavba nové lávky by byla několikrát dražší,“ doplnil Němec.

Lávka byla od 15. prosince 2017 zavřená kvůli kontrole, kterou starosta nařídil poté, co se v Praze zřítila lávka postavená podobným způsobem. Diagnostiku lávky dostali na starost odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty VUT v Brně. Dospěli k tomu, že část nosných lan lávky je poškozena korozí a že je nutné lávku opravit. Podle závěrů týmu VUT šlo ale lávku opravit, nebyla v tak špatném stavu jako například podobná lávka v Nymburce ve Středočeském kraji, která byla zbourána.

Lávka pro pěší v Kroměříži byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů.

Zdroj: Město Kroměříž

Související fotografie