Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Výročí 76 let od osvobození provázela v Uherském Hradišti tichá vzpomínka

03.05.2021

Už druhý rok po sobě si město Uherské Hradiště připomnělo výročí konce druhé světové války bez účasti veřejnosti. Pietní akt na náměstí Míru se z důvodu mimořádných opatření konal v pátek 30. dubna pouze jako tiché připomenutí událostí roku 1945.

Při připomínce osvobození města Uherského Hradiště bývá okolí památníku na náměstí Míru tradičně plné lidí, spolu se členy rady a zastupitelstva města chodí výročí uctít zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Armády ČR, bývají zde skauti, zástupci České obce sokolské, školy a samozřejmě také veřejnost.

Dne 26. dubna 1945 zahájila sovětská a rumunská vojska ofenzivu od moravsko-slovenského pomezí a postupně osvobozovala jednotlivé obce našeho okresu. Nad Uherským Hradištěm se objevila ruská letadla a dvěma bombami zbořila tiskárnu Karla Hylského na Mariánském náměstí a Psíkovu kovárnu v Rybárnách. Přímý zásah utrpěla mateřská škola, kde v době okupace sídlilo gestapo. Byla poškozena lékárna na náměstí a několik budov utrpělo dělostřeleckou palbou. Dne 27. dubna kolem 13. hodiny obsadily první jednotky osvoboditelů část katastru Sadů. Dne 28. a 29. dubna sovětská vojska postupně ničila obranné pozice nepřítele na mařatických kopcích. V noci z 30. dubna na 1. května ustoupila německá vojska k severu, přičemž krátce po druhé hodině ranní zničila most přes řeku Moravu. Brzy nato vstoupila do města sovětská vojska a 1. května 1945 bylo město Uherské Hradiště osvobozeno.

Zdroj: Město Uherské Hradiště