Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Události z května 1945 si Kroměříž připomene bez účasti veřejnosti

30.04.2021

Připomínka významných květnových výročí souvisejících s osvobozením Československa a Kroměříže nebude mít stejně jako v loňském roce podobu pietního aktu za účasti veřejnosti a zástupců spolků a organizací z regionu.

Aktuální epidemiologická situace neumožňuje setkávání většího počtu osob ve vnitřních prostorách ani venku. Město Kroměříž se tedy rozhodlo proto, že se pietní akty s položením věnců u památníku rumunských vojáků na náměstí Míru a u hrobu generála Ludvíka Svobody na městském hřbitově neuskuteční. Nahradí je tichou vzpomínkou, které se zúčastní pouze zástupci vedení města.

Ve stejné podobě proběhla připomínka květnových výročí také v předchozím roce. Ani tehdy vládní opatření související s hrozbou koronavirové nákazy neumožňovalo shromažďování více osob a zakazovalo akce s účastí veřejnosti.

Květnové dny spjaté s osvobozením si každoročně připomínají Kroměřížané, zástupci vedení radnice i členové nejrůznějších organizací z regionu. Pietní vzpomínkové akty s položením věnců bývají příležitostí k setkání pamětníků a k připomenutí nelehkého období českých i světových dějin.

Zdroj: Město Kroměříž