Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

V Kroměříži vymění semafory na důležitých křižovatkách

08.04.2021

Kroměřížská radnice opraví světelná signalizační zařízení na frekventovaných křižovatkách ulic Kaplanova a Hulínská a na Husově náměstí. Náklady činí zhruba 1,4 milionu korun. Práce začnou v těchto dnech a hotovo by mělo být nejpozději v červnu. 

Stávající semafory již slouží řadu let a nejsou v ideálním stavu. Nová moderní technologie umožní efektivnější řízení provozu na vytížených křižovatkách.

Semafory budou vybaveny novými řadiči. Řadič je mozkem celého řízení křižovatky. Je v něm naprogramováno, jak dlouho bude ze kterého směru svítit zelená – podle informací o počtu aut v jednotlivých směrech. Počet řadič zjišťuje z čidel instalovaných ve vozovce. Na některých přechodech pro chodce se nově zelená neobjeví automaticky, ale pouze poté, co chodec stiskne tlačítko.

Nové moderní řadiče světelných signalizačních zařízení již budou připraveny pro budoucí stav, kdy budou vyměněny stožáry, kabely i návěstidla a klasické žárovky veřejného osvětlení budou nahrazeny světelnými zdroji LED s možností snížit intenzitu svitu v nočních hodinách. Nové řadiče taktéž umožní jednodušší obsluhu – bude možné změny v řídícím programu provádět dálkově bez nutnosti jízdy techniků na křižovatku.

Zdroj: Město Kroměříž