Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

V Kroměříži letos dokončí opravu morového sloupu na Velkém náměstí

07.04.2021

Mariánský sloup uprostřed Velkého náměstí letos projde druhou etapou oprav. Restaurátorské práce provede Václav Mašek, který v rámci vyhlášené veřejné zakázky předložil nejvýhodnější nabídku.

Václav Mašek navíc již na renovaci sloupu pracoval, v loňském roce totiž proběhla oprava a zlacení sochy Panny Marie na vrcholu Mariánského sloupu. Letos pak přichází řada na restaurátorské práce na sloupu, architektuře podnože se sochami světců a na kamenném soklu.

Město za zakázku zaplatí 1,4 milionu korun včetně DPH.  Restaurátorské práce budou probíhat na hlavici sloupu i na sloupu samotném, na podstavci s volutovými křídly, na čtyřech sochách světců, na dvou erbech a na soklu sloupu. Opraveno bude zlacení i kovové atributy soch. Se zahájením prací se počítá 15. dubna, hotovo by mělo být do 30. září 2021. Část nákladů na restaurování sloupu pokryje dotace ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Nově zlacená socha Panny Marie s Ježíškem na vrcholku Mariánského sloupu uspěla v soutěži Památka roku 2020. Zvítězila v krajském kole soutěže a postoupila do kola celostátního. Ocenění je mimo jiné i výsledkem bezproblémové spolupráce města s restaurátorem, jehož zásah ocenili i pracovníci památkového ústavu.

Mariánský sloup byl postaven v letech 1680 až 1681 po morové epidemii, která postihla město právě v roce 1680. Sochy stojící na úpatí sloupu představují tyto světce - svatého Václava coby patrona Olomouce, svatého Mořice, patrona kroměřížské kapituly, svatého Rocha, který je ochráncem před morem, a svatého Floriána, který měl nadále chránit město před požáry i povodněmi.

Zdroj: Město Kroměříž