Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Církev chce kroměřížský zámek a zahrady

09.12.2013


Otázka, komu bude v budoucnu patřit kroměřížské zahrady a zámek, je nyní v rukou rozhodování úředníků. O komplex, který je zařazen mezi památky UNESCO, totiž v rámci restituce na poslední chvíli zažádalo Arcibiskupství olomoucké.

Serveru 5plus2.cz to dnes ráno potvrdil mluvčí Arcibiskupství Jiří Gračka. "Je to tak, skutečně jsme o zámek a zahrady požádali," sdělil mluvčí.

Rozhodování o tomto kroku prý snadné nebylo. "Zvažovali jsme to dobře. Vlastnictví zámku je totiž závazek, který je nutné promyslet," dodal Gračka. To je podle něj také důvod, proč proces rozhodování trval celý rok a žádost Arcibiskupství podalo na poslední chvíli.

Rozvahy nad tím, jak se bude zámek vracet a co se bude dít například s galerií, je podle něj nyní předčasné.

"Zatím jsme udělali první krok a podali jsme žádost. Teď budeme čekat, jak stát rozhodne," uvedl mluvčí.

Pro kastelána zámku Martina Krčmu novinka překvapením nebyla. "Tak trochu jsem to čekal. Zámek k Arcibiskupství neodmyslitelně patří. Spolupracujeme spolu už patnáct let a nyní tedy čekáme, co bude dál," dodal Krčma.

Konkrétně se vyjádřit nemohl ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák. "Žádost jsem ještě neviděl, takže nevím, co v ní je," svěřil se. "Asi před dvěma měsíci jsem mluvil s Arcibiskupem a ten tehdy nevyloučil, že by o zámek požádal. Tehdy ale neupřesnil, jestli by se žádost týkala jen zámku nebo i dalších komplexů, které k němu patří," dodal Slezák.

Arcibiskupský zámek je postavený ve slohu raného baroka a k němu přiléhající Podzámecká zahrada a Květná zahrada jsou jedny z nejvýznamnějších památek Kroměříže a celé Moravy. V roce 1995 byl celý komplex zařazen mezi národní kulturní památky a v roce 1998 byl zapsán na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

zdroj: 5plus2.cz, Jana Rohanová
ilustrační foto: redakce