Letos si připomínáme 88 let od úmrtí významného podnikatele, obuvníka Tomáše Bati staršího. Pietní vzpomínka se v Otrokovicích uskutečnila v pondělí 13. července
Pietní akt proběhl v průmyslovém areálu TOMA u pomníku připomínajícího zřícení letadla, ve kterém Tomáš Baťa v červenci 1932 zahynul. V 10.00 hodin se zde sešli představitelé města s dalšími hosty a také široká veřejnost.
Tomáš Baťa zahynul spolu se svým pilotem Jindřichem Broučkem 12. července 1932 při letecké nehodě, když ve svém osobním letadle letěl do Švýcarska. Ve Švýcarsku pobýval v té době také jeho syn Tomáš Baťa před svou cestou do severní Ameriky a kterého chtěl jeho táta ještě vidět. Tomáš Baťa do Möhlinu startoval z firemního letiště v Otrokovicích. Let byl kvůli mlze o hodinu odložen. Baťa trval na odletu s tím, že je jeho přílet na 10. hodinu oznámen do Curychu. 8 minut před 6. hodinou ráno letadlo odstartovalo. Letadlo spadlo z výšky kolem 20 až 30 m poblíž továrny na Bahňáku.
verze: pilot pozoroval elektrické vedení, které probíhalo nad areálem Bahňák, když se mu snažil vyhnout, zachytil o roh buď papírny, nebo pily.
verze: letadlo bloudilo v mlze několik minut nad Napajedly, ale pilot se nedokázal zorientovat, snad se i pokusil nouzově přistát.
Továrník Baťa tragicky zahynul cca 15 metrů od ohrady továrny na Bahňáku. Pilot Brouček byl nalezen mrtev. V rukou ještě svíral knipl letadla, jakoby chtěl do poslední chvíle zabránit tragédii.
Tomáš Baťa ještě před osudnou havárií svého letadla unikl několikrát smrti. Poprvé v roce 1911 (na dušičky), kdy měl autonehodu (srazil se s povozem) u Malenovic, a ze které pochází jizva na pravé straně čela. Operován byl ve Vídni. V roce 1917 to byl zánět žil dolních končetin, kdy jej málem „usmrtily“ křečové žíly, které si způsobil dlouhým chozením s plnou nůší kůží na zádech v počátcích podnikání.)
Zdroj: Město Otrokovice