Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Vedení Kroměřížské radnice ocenilo úspěch dobrovolných hasičů v celostátní anketě

24.01.2020

Místostarostka Daniela Hebnarová a místostarosta Vratislav Krejčíř přijali na radnici zástupce jednotky sboru kroměřížských dobrovolných hasičů, která zasahovala v dubnu loňského roku u požáru opuštěné kotelny na sídlišti Zachar v Kroměříži. Hasiči právě za likvidaci tohoto požáru získali první cenu v 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku 2019 v kategorii Jednotka dobrovolných hasičů obce. Na radnici dorazili i s hlavní cenou, skleněnou zásahovou helmou v životní velikosti, která je symbolem ankety.

„Dobrovolní hasiči vykonávají svou činnost zcela zdarma, což platí samozřejmě i o těch kroměřížských. Vyjíždějí k událostem ve městě i okolí a jedná se o mnohdy velmi náročné a riskantní zásahy, proto si ocenění právem zaslouží. V loňském roce si na své konto připsali více než 70 zásahů, což je úctyhodné číslo,“ zdůraznila Daniela Hebnarová.

Setkání na radnici v Kroměříži bylo také příležitostí k oficiálnímu rozloučení s dosavadním velitelem Sboru dobrovolných hasičů Zdeňkem Janáskem. Místostarostka Hebnarová mu poděkovala za dlouholetou práci a zmínila jeho zásluhu na vybudování zbrojnice na Hanáckém náměstí a snahu o modernizaci vybavení výjezdové jednotky. Zároveň předala jmenovací dekret novému veliteli jednotky SDH Kroměříž Adamu Fuksovi.

Právě Adam Fuksa velel jednotce dobrovolných hasičů při zásahu u požáru kotelny na sídlišti Zachar v noci na 7. dubna 2019. Tehdy posílila profesionální hasiče při průzkumu objektu a jeho hašení a její členové se podíleli na transportu popáleného člověka, který se nacházel v objektu. Sice se ho nepodařilo zachránit, práci celé skupiny ale velitel zásahu z řad profesionálních hasičů ocenil. „Jednalo se o maximálně fyzicky i psychicky náročný zásah. Většina z mladších členů týmu se poprvé setkala s úmrtím na místě požáru,“ vzpomínal na loňský duben Fuksa.

Anketa Dobrovolní hasiči roku byla loni vyhlášená již podeváté. Na titul Jednotka sboru dobrovolných hasičů roku 2019 a Sbor dobrovolných hasičů roku 2019 aspirovalo 135 uchazečů.  Odborná porota nominovala v každé ze dvou kategorií 25 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a 25 sborů dobrovolných hasičů z celé České republiky, kteří postoupili do finále, vždy pět jednotek a pět sborů na každou z pěti oblastí České republiky. O jejich konečném pořadí poté rozhodovala veřejnost hlasováním na internetu.

Foto: Město Kroměříž