Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Město Kroměříž žádá náhradu škody za neoprávněné trestní stíhání starosty Němce

23.01.2020

Město Kroměříž uplatní nárok na náhradu škody od ministerstva spravedlnosti, která mu vznikla v souvislosti s neoprávněným trestním stíháním starosty Jaroslava Němce. Rozhodla o tom městská rada. „Budeme požadovat uhrazení nákladů na právní zastoupení, které v tuto chvíli přesahují částku 300 000 korun,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. Sám starosta Němec bude uplatňovat nárok za zásah do své osobnosti formou výzvy k náhradě nemajetkové újmy. „Její výši teprve vyčíslí právní zástupce,“ dodal Němec.

Policie starostu stíhala pro údajnou trestnou činnost týkající se zadávání právních služeb souvisejících se společností Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Vyšetřování případu zahájila v červenci 2018. Trvalo 16 měsíců, neboť státní zástupce trestní stíhání starosty zastavil až loni v listopadu. Konstatoval, že starosta Němec žádný trestný čin nespáchal. „Město Kroměříž mělo od počátku šetření a trestního řízení dané věci Policií ČR za to, že žádný trestný čin spáchán nebyl, což prokazovalo opakovaně doloženými listinnými důkazy, právními stanovisky i vysvětleními,“ upozornila tajemnice městského úřadu Veronika Škrabalová.

Podle právničky města Jany Zwyrtek Hamplové kauza Kroměříž vstoupí do právních dějin jako další exemplární případ nezákonné a nedůvodné kriminalizace komunálního politika, který jednal ve prospěch občanů Kroměříže i okolních obcí s cílem ochránit pro ně vodárenskou společnost před hrozící privatizací. Zmíněné právní služby totiž vedly v roce 2016 k uzavření akcionářské dohody mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice jako akcionáři VaK.

Dohoda lidem na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí právě u měst a obcí, a ne u privátních subjektů. Proti akcionářské dohodě rázně vystupovalo hnutí ANO. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a další tehdejší zastupitel za ANO Libor Kalousek jako jediní dva zastupitelé Kroměříže akcionářskou dohodu nepodpořili.

Trestní oznámení na policii bylo podáno až po dvou letech, a to těsně před komunálními volbami v roce 2018, které Němec po odchodu z ANO v čele kandidátky Nezávislých vyhrál. Podle starosty je jasné, že načasováním se jednalo o politicky motivované trestní stíhání.

Policie v usnesení o zahájení trestního stíhání citovala kroměřížského zastupitele za ANO Tomáše Opatrného, který se přitom stal zastupitelem města až po rezignaci Vondráčka v prosinci roku 2017, tedy více než rok po uzavření akcionářské dohody. Opatrný u jednání ani u zadávání právních služeb jako zastupitel přitom nebyl. Podle Zwyrtek Hamplové je proto záhadou, o čem ve věci mohl svědčit. Opatrný, který sdílí společnou advokátní kancelář s Vondráčkem, přitom na zastupitelstvu odmítl, že by měl s trestním stíháním starosty cokoliv společného.

Ve stejné době, jako bylo podáno trestní oznámení na policii, přišel i podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Policie k závěru úřadu ale nepřihlédla.

Foto: RKM