Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Již čtyři klienti z Barborky mají díky transformačnímu plánu samostatné bydlení

15.01.2020

Tři klienti Domova pro osoby se zdravotním postižením Barborka, který patří pod Sociální služby města Kroměříže, mohou na základě projektu transformace a díky schválenému transformačního plánu od nového roku žít v samostatných bytech. Čtvrtá klientka bydlí sama v bytě už od loňského roku. Mohou se tak s podporou terénní sociální služby podpory samostatného bydlení začlenit do běžného života, což je cílem plánu.

„Důležité je vytipovat klienty mající trvalé bydliště v Kroměříži, kteří nepotřebují nepřetržitou péči, ale také zajistit bytové jednotky, tedy prostory umožňující podporu samostatného bydlení nebo bydlení chráněného. Zároveň je třeba těmto lidem pomoci s uplatněním na trhu práce. Je zkrátka potřeba řešit situaci komplexně,“ upřesnil místostarosta Kroměříže Vít Peštuka.

Podle Dagmar Klučkové, ředitelky Sociálních služeb města Kroměříže, se navíc nyní momentálně pracuje na získání dalších možností bydlení. „Od července bychom chtěli mít k dispozici další objekt, který využijeme pro chráněné bydlení devíti klientů z Barborky,“ dodala Klučková. Mělo by jít o pronájem nemovitosti od soukromého vlastníka.

Transformační plán Domova pro osoby se zdravotním postižením Barborka schválilo kroměřížské zastupitelstvo na svém posledním loňském jednání v prosinci. Díky němu mohou vybraní klienti v budoucnu žít s pomocí mimo domov pro osoby se zdravotním postižením. Schválení transformačního plánu umožní Sociálním službám města Kroměříže žádat o dotace například na výstavbu chráněného bydlení či na vzdělávání personálu. Realizace plánu potrvá několik let.

Ilustrační foto: Město Kroměříž