Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Silnici z Kroměříže do Bílan nově krášlí osm desítek stromů

04.12.2019

Obyvatelé Kroměříže včetně starosty a místostarostů o víkendu společně zasadili osm desítek stromů podél silnice mezi Kroměříží a místní části Bílany. „Rád bych jménem svým i kolegů poděkoval všem za účast na tomto počinu. Myslím, že jsme všichni odcházeli s dobrým pocitem,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Město na výsadbu získá dotaci 200.000 korun z ministerstva životního prostředí, dalších asi 60.000 korun přidá z vlastního rozpočtu. Vedení radnice hodlá každoročně vysazovat stromy v krajině a podle možností i v samotném městě.

„Stromy bychom chtěli začít do krajiny navracet zejména podél polních cest, ať už existujících či v současnosti zaoraných. Tím zabráníme vodní a větrné erozi půdy a přispějeme k lepšímu zadržování vody v krajině,“ upozornil místostarosta Vít Peštuka. Podle něj je také nutné se o mladé stromy postarat, než se dobře ujmou a zakoření. „V souvislosti se změnou klimatu lze očekávat spíše horká a suchá léta. To bude znamenat pro mladé stromy doslova boj o přežití. Bez naší péče a závlahy se určitě neobejdou,“ dodal Peštuka.

Akce se zúčastnily asi tři desítky lidí. „Počasí bylo skvělé, po celou dobu svítilo sluníčko. Kromě samotné výsadby třešní, jabloní, hrušní a jeřábů jsme pod dohledem odborníků zvládli i další práce, jako jsou například hnojení, kůlování či instalace ochrany stromků v podobě rákosové rohože a pletiva,“ doplnila vedoucí radničního odboru regionálního rozvoje Simona Prečanová.

Foto: Město Kroměříž