Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Církev bude od února spravovat zámek a Podzámeckou zahradu v Kroměříži

02.12.2019

Píše se rok 2017 a arcibiskup Jan Graubner si symbolicky přebírá klíč od Arcibiskupského zámku a přilehlé Podzámecké zahrady v Kroměříži. Dvou ze tří nejvýznamnějších kroměřížských památek. Návštěvníci však změnu nezaznamenali.

Na základě takzvané smlouvy o služebnosti se o oba objekty nadále stará bezplatně Národní památkový ústav (NPÚ) jako řádný hospodář, arcibiskupství má na svých bedrech opravy většího charakteru. Platnost smlouvy vyprší 25. února 2020.

Na prodloužení spolupráce se letos NPÚ a Arcibiskupství Olomoucké nedohodlo. Katolická církev tedy od února přebírá zámek a Podzámeckou zahradu pod svou správu. Tím, kdo odmítl pokračovat ve spolupráci, bylo NPÚ. Podle mluvčí NPÚ Jany Hartmanové je hlavním důvodem finanční náročnost.

„S ohledem na finanční náročnost provozu zámeckého areálu nám zákon ani statut v současné době neumožňují pokračovat ve smlouvě o služebnosti. Jsme přesvědčeni, že změna nijak neovlivní péči o tyto památky ani jejich prezentaci navenek,“ uvedla Jana Hartmanová.

Stejného názoru je i Arcibiskupství olomoucké. Potvrdil to mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. „Vůle ke spolupráci na naší straně je. Její konkrétní podoba ovšem bude známa až ve chvíli, kdy skutečně dojde k předání správy,“ řekl Gračka.

Případná, byť nepsaná spolupráce, mezi NPÚ a arcibiskupstvím je nutná. Doposud, když se o všechny památky staralo NPÚ, žádný problém nenastal. Jiří Gračka tvrdí, že se není čeho obávat ani do budoucna. Žádné změny v provozu neplánují . Změny však, alespoň z pohledu nového zaměstnavatele, nastanou v týmu pracovníků spravujících zámek a zahradu.

Většina zaměstnanců přechází od NPÚ pod arcibiskupství a bude nadále pracovat na správě zámku, ostatní se rozhodli zůstat pod stávajícím zaměstnavatelem a zajištění vhodné pozice je tak na NPÚ. Arcibiskupství také vypsalo výběrové řízení na nového kastelána.

Současný kastelán Martin Krčma neodchází. Chceme trochu přerozdělit pravomoci a náplň činnosti. I nadále bude Martin Krčma styčnou osobou pro zámek a zahradu. Nově by však měl přibýt i kastelán, který se bude starat jen o zámek. 

Ilustrační foto: RK