Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Česká televize odvysílá dokument o Památníku Tomáše Bati

16.05.2019


Česká televize odvysílá dokument o Památníku Tomáše Bati (PTB), jedné z unikátních zlínských staveb, která se mnoha letech dočkala obnovy. Snímek s názvem Zlínský klenot bude možné shlédnout ve středu 15. května od 20:20 na programu ČT Art.

„Pro Zlín je Památník Tomáše Bati srdcovou záležitostí, vždyť řada firem i jednotlivců na jeho obnovení poslala i peníze. Věřím, že televizní dokument udělá mnoha lidem radost. A mohu prozradit, že se připravuje ještě knížka,“ sdělil náměstek primátora Miroslav Adámek, který se o obnovu PTB osobně zasadil.

Diváci se z téměř hodinového dokumentu dozví historii jeho vzniku v roce 1933, funkci, kterou měl, zmapovány jsou také jeho proměny včetně přestavby na Dům umění v roce 1954.

Náklady na obnovu PTB přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z Ministerstva kultury. Firmy a veřejnost přispěly prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané obnosem v celkové výši cca 600 tisíc korun.

Do budovy se již za několik dní vrátí maketa letounu Junkers F 13, ve kterém v roce 1932 zahynul krátce po startu z Otrokovic do švýcarského Möhlinu zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa. Stroj je postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry. „Návštěvníci Památníku Tomáše Bati si jej budou moci poprvé prohlédnout v pondělí 27. května od 13 hodin,“ upozornila Jana Válková, vedoucí PTB. Více informací zájemci naleznou na www.pamatnikbata.eu.