Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V Uherském Hradišti byli oceněni mistři tradiční rukodělné výroby

15.05.2019


Noví tři „Mistři tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“ se stali nositeli krajského titulu udělovaného od roku 2012 Radou Zlínského kraje. Na slavnostním aktu konaném v úterý 14. května 2019 v barokních prostorách uherskohradišťské Reduty titul převzali: Blanka Ammann, Jaroslav Němec a Marie Vlčková.

Oceněným přijel poblahopřát i hejtman Jiří Čunek, který řekl: „Mějte nejenom radost ze svého umu a z vlastní tvorby, ale také z toho, že kus vlastního umění předáváte dál.“

Radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, který zodpovídá za kulturu, památkovou péči a spolupráci s církvemi, podotkl, že odborná komise pokaždé stojí před těžkým úkolem vybrat tři nositele, kteří splňují předem stanovená přísná kritéria. „Velmi si vážím činnosti a lásky, s jakou jednotliví laureáti přistupují ke svému talentu. Obzvláště si cením toho, že si vychovávají následovníky a také své dovednosti předvádějí veřejnosti na různých jarmarcích, výstavách a jiných kulturních akcích,“ řekl radní Miroslav Kašný. „Získání titulu je pro každého významným oceněním za jedinečný um a píli. Nositelé mohou na svých oceněných výrobcích a propagačních materiálech užívat ochrannou známku garantovanou Centrem péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje, které působí při Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Získají také finanční odměnu ve výši deset tisíc korun,“ dodal Miroslav Kašný.

Zlínský kraj prostřednictvím své organizace - Slováckého muzea v Uherském Hradišti – rovněž nakupuje od každého nositele titulu jeho výrobky v celkové výši 50 tis. Kč. Díky tomu mohou návštěvníci muzea shlédnout poctivou ruční práci „Mistrů tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“.

V termínu vyhlášené výzvy, tj. od 1. 10. 2018 do 28. 2. 2019, bylo doručeno 8 nominací, ze kterých odborná hodnotitelská komise vybrala tři nositele podle kritérii, jako je např. estetická hodnota výrobku, používání autentických tradičních technologií či předávání umu dalším osobám.

Nominované osobnosti v roce 2019:

1. Blanka Ammann – Práce s textiliemi – pletení na rámu,

2. Marie Bilíková – Práce s přírodními pletivy – drobná figurální plastika a tkané výrobky z kukuřičného šustí,

3. Gabriela Mahdalová – Práce s textiliemi – těžká krojová krejčovina/šití soukenných krojových součástek,

4. Jaroslav Němec – Drobné zvykoslovné předměty – vánoční ozdoby ze slámy, výroba slámových kraslic,

5. Jarmila Rychlíková – Drobné zvykoslovné předměty, práce z těsta – vizovické pečivo,

6. Františka Snopková – Práce s přírodními pletivy drobná figurální plastika z kukuřičného šustí,

7. Marie Vlčková – Drobné zvykoslovné předměty, kraslice batikované a zelové,

8. Jan Vysloužil – Práce se dřevem – řezbářství.