Noví tři „Mistři tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“ se stali nositeli krajského titulu udělovaného od roku 2012 Radou Zlínského kraje. Na slavnostním aktu konaném v úterý 14. května 2019 v barokních prostorách uherskohradišťské Reduty titul převzali: Blanka Ammann, Jaroslav Němec a Marie Vlčková.
Oceněným přijel poblahopřát i hejtman Jiří Čunek, který řekl: „Mějte nejenom radost ze svého umu a z vlastní tvorby, ale také z toho, že kus vlastního umění předáváte dál.“
Radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, který zodpovídá za kulturu, památkovou péči a spolupráci s církvemi, podotkl, že odborná komise pokaždé stojí před těžkým úkolem vybrat tři nositele, kteří splňují předem stanovená přísná kritéria. „Velmi si vážím činnosti a lásky, s jakou jednotliví laureáti přistupují ke svému talentu. Obzvláště si cením toho, že si vychovávají následovníky a také své dovednosti předvádějí veřejnosti na různých jarmarcích, výstavách a jiných kulturních akcích,“ řekl radní Miroslav Kašný. „Získání titulu je pro každého významným oceněním za jedinečný um a píli. Nositelé mohou na svých oceněných výrobcích a propagačních materiálech užívat ochrannou známku garantovanou Centrem péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje, které působí při Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Získají také finanční odměnu ve výši deset tisíc korun,“ dodal Miroslav Kašný.
Zlínský kraj prostřednictvím své organizace - Slováckého muzea v Uherském Hradišti – rovněž nakupuje od každého nositele titulu jeho výrobky v celkové výši 50 tis. Kč. Díky tomu mohou návštěvníci muzea shlédnout poctivou ruční práci „Mistrů tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“.
V termínu vyhlášené výzvy, tj. od 1. 10. 2018 do 28. 2. 2019, bylo doručeno 8 nominací, ze kterých odborná hodnotitelská komise vybrala tři nositele podle kritérii, jako je např. estetická hodnota výrobku, používání autentických tradičních technologií či předávání umu dalším osobám.
Nominované osobnosti v roce 2019:
1. Blanka Ammann – Práce s textiliemi – pletení na rámu,
2. Marie Bilíková – Práce s přírodními pletivy – drobná figurální plastika a tkané výrobky z kukuřičného šustí,
3. Gabriela Mahdalová – Práce s textiliemi – těžká krojová krejčovina/šití soukenných krojových součástek,
4. Jaroslav Němec – Drobné zvykoslovné předměty – vánoční ozdoby ze slámy, výroba slámových kraslic,
5. Jarmila Rychlíková – Drobné zvykoslovné předměty, práce z těsta – vizovické pečivo,
6. Františka Snopková – Práce s přírodními pletivy drobná figurální plastika z kukuřičného šustí,
7. Marie Vlčková – Drobné zvykoslovné předměty, kraslice batikované a zelové,
8. Jan Vysloužil – Práce se dřevem – řezbářství.