První československý zlatý olympijský medailista Bedřich Šupčík, který zvítězil ve šplhu na laně na hrách v Paříži v roce 1924, přišel na svět 22. října 1898 v Trumau u Vídně. Vyrůstal ale u tety v Kvasicích na Kroměřížsku, kde se také v sokolovně seznámil s gymnastikou.
V první světové válce krátce bojoval na rumunské frontě a po vzniku Československa se díky sportovnímu talentu uchytil v Brně, kde mu sokolové sehnali práci i byt. Po návratu z olympiády v Paříži, kde získal ještě bronz ve víceboji, se oženil, na gymnastiku ale nezanevřel.
Na olympiádě 1928 v Amsterdamu byl Šupčík druhý v soutěži družstev, dvakrát byl také členem vítězného družstva na mistrovství světa (1926, 1930). S vrcholnou kariérou se rozloučil při mistrovství světa 1931, na kterém získal třetí místo na kruzích a páté na bradlech. S rodinou se pak přestěhoval do Prahy, zprvu do nuselské sokolovny, kde byl sokolníkem, a později do Hostivaře.
Po ukončení kariéry občas vystupoval na exhibicích. Celou druhou světovou válku působil v hostivařském Sokole jako cvičitel a po osvobození i jako místostarosta. V roce 1949 se na manželčino přání celá rodina odstěhovala do Horosedel na Písecku, kde Šupčík zemřel 11. července 1957 na třetí infarkt. Sportovci, který na pařížské olympiádě "spolykal lano a vzlétl vzhůru jako pták" bylo osmapadesát let.
zdroj: ČTK
foto: Český olympijský výbor