Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Dopolední maraton

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Republikové finále dětské hudební soutěže Porta se uskuteční v Kroměříži

15.04.2019


V pátek a sobotu 17. a 18. května se v Kroměříži koná republikové finále 28. ročníku Dětské Porty, největší dětské hudební soutěže v oblasti folku a country. Celostátní soutěžní přehlídce předcházela série 12 oblastních kol po celé republice. Soutěží se v devíti věkových kategoriích, v nichž se představí jednotlivci, dua i kapely a zvláštní kategorie – zpívající pionýrské oddíly. Republikové finále dětské Porty zahájí v pátek bývalí vítězové soutěže na nádvoří kroměřížské radnice. 

Akce začne již v pátek 17. května, kdy na nádvoří radnice zahájí soutěž kategorie T – zpívající tábornické oddíly a poté na večerním koncertě vystoupí dřívější vítězové Dětské Porty – Víťa Troníček z kapely Marien z Pardubic, Martina Trchová a do třetice Martina Hrbková z brněnské kapely Přístav. 

Vlastní soutěžní vystoupení finalistů Dětské Porty pak pokračuje v sobotu 18. května v 9.30 paralelně na dvou pódiích – jedno bude na nádvoří a druhé v divadelním sále Starého pivovaru. Odpoledne se pak budou soutěžící střídat na dvou pódiích na nádvoří. Soutěží se v devíti věkových kategoriích, v nichž se představí jednotlivci, dua i kapely a zvláštní kategorie – zpívající pionýrské oddíly. 

Vítězové si zahrají na některých letních hudebních festivalech

„Vítězové získají hlavní trofeje – vitrážové kytarky, které vyrobil Milan Šanda z Kroměříže, a každého vítěze pozve některý partner či hostující kapela, aby vystoupil na některém festivalu letošního léta,“ upozorňuje Lenka Sakařová z pořadatelského týmu Dětské Porty. „Mezi festivaly je třeba na prvním místě jmenovat vystoupení na Portě, dále Mohelnický dostavník, Folkové Pomoraví, Festival Pod komínem, Přílepské Békal, Prázdninové folkování v Kroměříži či Potlach u Stráníků.“ 

V porotě se objeví i zástupci z Kroměříže 

Soutěž budou hodnotit dvě poroty, každá sleduje vždy jedno soutěžní pódium. V nich zasednou mimo jiné Petr Balík Vohnout (za festival Porta), Brigita Vidimská (Folk rádio), Lubomír Vaňka (skupina Kofe@Vlna), z kroměřížských zástupců stejně jako vloni Pavel Zrna a Jiří Kašík. 

Vstup na páteční i sobotní soutěž je pro veřejnost zdarma. Těšit se můžete i na bonus 

„Vstup na páteční i sobotní soutěž je zdarma a pro všechny účastníky akce je navíc, díky podpoře MěÚ v Kroměříži a Domu kultury, připraven i další bonus v podobě volného vstupu do Expozice Karla Kryla, kroměřížského rodáka,“ doplňuje Darina Zdráhalová. 

Na závěrečném sobotním koncertu, který celou soutěž uzavírá a v jehož průběhu budou postupně vyhlašovány výsledky jednotlivých kategorií, vystoupí na velkém pódiu skupiny vítězové jednotlivých kategorií a mohelničtí Vodníci. 

Soutěž organizuje Olomoucko-zlínská krajská organizace 

Dětská Porta je jednou ze soutěží Pionýrského Sedmikvítku, jehož pořadatelem je spolek Pionýr. Republikové finále Dětské Porty organizuje podruhé Olomoucko-zlínská krajská organizace