Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax s Matějem Neradilkem

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Do Zlína putuje 1. místo z mezinárodní soutěže pro začínající filmaře

15.04.2019


15.–17. března 2019 proběhlo na pěti filmových školách napříč Evropou historicky první kolo soutěže ‚48 Hours Challenge European Inter-Schools‘. Úkolu vymyslet, napsat, natočit, sestříhat, ozvučit a dokončit film v délce 1–2 minuty na zadané téma, se nejlépe zhostil štáb složený ze studentů Ateliéru Audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně. Za svůj snímek ‚Exit the Reality‘ si odnesl první místo.

Myšlenka vyzvat studenty audiovize evropských škol k poněkud šílenému úkolu, jakým je vytvořit film od scénáře po veřejnou projekci během pouhých dvou dnů, vznikla ve francouzské škole 3iS Bordeaux, která podobnou akci pravidelně organizuje pro své studenty. Hozenou rukavici, v rámci vůbec prvního mezinárodního kola, zvedly týmy z Portugalska, Švýcarska, Francie, Bulharska a České republiky. Tu zastupovalo konkrétně šest štábů z Univerzity Tomáše Bati a jeden ze zlínské střední filmové školy Creative Hill College.

Ve Zlíně se tak natočilo celkem sedm krátkých snímků, ze kterých odborná porota ve složení zástupců Ateliérů, místních produkčních společností a zlínské filmové kanceláře, vybrala nakonec tři postupující projekty. Ty pak reprezentovaly Zlín (potažmo celou Českou republiku) při finální volbě vítězů. Stejný předvýběr provedly také ostatní zúčastněné školy. Mezinárodní porotu ve výsledku nejvíce oslovil snímek, který vznikl v režii studenta 2. ročníku zlínského Ateliéru, Aleše Valtra.

„Nejnáročnější pro nás byl proces vymýšlení. Víc jak polovinu času nám zabrala snaha vymyslet nějaký jednoduchý, ale efektivní námět. Nakonec jsme se rozhodli realizovat videoklip. Náměty na něj se ale neustále měnily, často na základě náhod či vzniklých situací. Závěrečný koncept pak vznikl vlastně až ve střižně. Protože nám vymýšlení zabralo hodně času, samotnou produkci a postprodukci jsme nakonec museli stihnout za pouhých 24 hodin,“ popisuje svou účast v soutěži Aleš Valtr. Pro něj samotného bylo natáčení o to složitější, že v klipu současně ztvárnil hlavní roli.

Na úspěchu vítězného snímku se kromě režiséra podíleli také kameraman Jan Žůrek (3. ročník), produkční Tomáš Mokroluský (2. ročník), zvukař Erik Snopko (4. ročník) a herečka a marketingová manažerka v jedné osobě Aneta Zelenková (1. ročník). Odměnou za první místo je celému štábu týdenní pobyt v jednom ze zahraničních měst, ve kterém se soutěž odehrávala. Studenti si nakonec vybrali francouzské Bordeaux, tedy město hlavního organizátora soutěže. Na zaslouženou exkurzi vyrazí v květnu tohoto roku. Nedílnou součástí pobytu bude i družba s tamější filmovou školou.

Práci zlínských studentů samozřejmě oceňují kromě poroty i jejich pedagogové: „Je to pro nás velký úspěch a zároveň pozitivní motivace. V zahraničí se promítaly všechny naše filmy a obecně byly velmi dobře přijaty,“ říká Libor Nemeškal z Ateliéru Audiovize, iniciátor zapojení Zlína. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že kromě vítězného snímku Exit the Reality zmínila mezinárodní porota i další zlínský film – Charlie’s. Pro Zlín to však tímto ještě nekončí. „Pokud všechno dobře dopadne, průběh i výsledky soutěže, včetně projekce vítězného filmu, představíme na kongresu Mezinárodní asociace filmových a televizních škol CILECT, který se uskuteční v říjnu tohoto roku v Moskvě,“ dodává Nemeškal.

Související fotografie