Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax s Matějem Neradilkem

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Městský úřad Kroměříž pracuje transparentně, nemůže ale porušovat zákony

12.04.2019


Kontrolní výbor Zastupitelstva města Kroměříže žádal zpřístupnění materiálů pro jednání rady a zastupitelstva pro všechny své členy. Zastupitelé návrh nepodpořili. „Schůze rady jsou ze zákona neveřejné. Podklady lze kontrolnímu výboru zpřístupnit jen ke konkrétnímu bodu, navíc až poté, co bude radou projednán. Potvrdilo to ministerstvo vnitra, které je metodickým orgánem městského úřadu,“ vysvětlil starosta Jaroslav Němec (Nezávislí).

Kontrolní výbor je poradním orgánem zastupitelstva. „V podstatě sbírá příslušné informace a analyzuje je pro zastupitelstvo obce,“ uvedla Ladislava Žiaková, která je pověřená vedením právního odboru radnice. Kontrolní výbor podle zákona o obcích kontroluje plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti a plní další kontrolní úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce.

Předseda kontrolního výboru Tomáš Opatrný (ANO) žádal na zastupitelstvu také schválení plánu budoucích kontrol. „Bylo by to nadbytečné, protože tato oprávnění ke kontrole jsou stanovená přímo v zákoně o obcích. Pokud chce kontrolní výbor kontrolovat například konkrétní zakázku zadanou městským úřadem, stačí mu k tomu přijmout příslušné usnesení kontrolního výboru,“ dodala Žiaková.

Co se týče podkladů pro zastupitele, radnice zde plánuje jejich zpřístupnění nikoliv jen pro kontrolní výbor, ale také pro širokou veřejnost. „Připravujeme to, chceme být maximálně transparentní. Momentálně zvažujeme, jak se při tom vyrovnat se zákonem danou ochranou osobních údajů, v poslední době hodně zmiňovaným nařízením GDPR,“ doplnil místostarosta Vratislav Krejčíř (Piráti).

Podle starosty Němce postrádá snaha kontrolního výboru věcný základ. „Jde o politickou záležitost a snahu se zviditelnit, o nic jiného. Opozice má v kontrolním výboru většinu (ANO má tři zástupce a po jednom KDU-ČSL, KSČM a Zdravé Kroměřížsko), což jsme chtěli a považuji to za správné. Jsme připraveni reagovat na jakékoliv věcné připomínky, ale nenecháme se tlačit do toho, abychom porušovali zákon,“ uzavřel Němec.