Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax s Matějem Neradilkem

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Učitelé v Kroměříži „ochutnávali“ fyzikální bonboniéru

12.04.2019


Dvě desítky učitelů fyziky z Kroměříže a okolí absolvovaly v Základní škole Oskol netradiční seminář fyziky, který jim měl přinést inspiraci pro jejich hodiny. „Jedním z témat kurzu byla fyzikální bonboniéra, která obsahovala praktické příklady, na nichž si žáci ve výuce budou moci ověřit platnost fyzikálních zákonů,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. Seminář se uskutečnil jako součást projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP), letos se konal podruhé.

Učitelé si například zkoušeli, jak usmažit vajíčko pouze za pomoci propan-butanového vařiče, dvou kolíčků na prádlo a kancelářského papíru. „Věnovali se ale i vážnějším tématům, jako jsou třeba tepelné motory, výroba elektrostatického urychlovače a meteorologie. Své znalosti a profesní nadšení jim předávalo šest lektorů,“ popsala Eliška Pifková z radničního odboru školství, mládeže a tělovýchovy, která vede tým projektu MAP.

Zkrátka nepřišli ani učitelé z mateřských škol, kteří se sešli v prostorách Mateřské školy Mánesova. Na to, jak nadchnout děti pro vědu, se přijelo podívat 21 pedagogů. „Jsem rád, že se fyzikální pokusy formou pohádky našim předškolákům líbí a že přemýšlí, jak věci fungují. Věřím, že si takto vychováváme budoucí vědecké kapacity i přemýšlivé pracovníky do firem,“ řekl vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Pánek.

Projekt MAP však fyzikálními semináři nekončí. „Nyní již ve spolupráci se Zdravým městem Kroměříž připravujeme další akci pro děti a žáky našich škol, 17. dubna totiž oslavíme Den Země na Hanáckém náměstí pod kopulemi mobilního planetária i při dalších aktivitách,“ uzavřela Pifková.