Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax s Matějem Neradilkem

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Karel Kryl by se dnes dožil 75 let. Jak vzpomínal na rodnou Kroměříž?

12.04.2019


Dnes by se dožil 75 let rodák z Kroměříže, písničkář a básník Karel Kryl, který získal přezdívku básník s kytarou. Byl ale víc než tím. Stal se symbolem odporu vůči režimu.Ve svých písních komentoval dění ve společnosti. Psal si vlastní hudbu i texty, v jeho repertoáru byly jak satirické nebo vážné písně reflektující společnost, tak poetické a melancholické balady.

Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži a pocházel z kulturní rodiny novojičínského tiskaře. Otcovu tiskárnu později rozbili komunisté. Kryl byl také věřící, i když tvrdil, že by ho asi z každé církve vyhodili. Křesťanské tradice si ale nesmírně vážil a také z ní hodně čerpal ve své tvorbě. 

Karel Kryl při vzpomínce na Kroměříž plakal i na svém posledním koncertu v Praze

I když se říká, že Karel Kryl Kroměříži odpustil, tak to není pravda. Vojtěch Klimt, předseda klubu Karla Kryla vzpomíná: ,,Mám například jeden záznam, kde říká, že z Kroměříže z dětství nemá žádný zážitek, který by končil dobře. Že tedy nechce mít předsudky vůči městu, protože město samotné za to nemůže, ale ty jeho zážitky byly opravdu tak drsné, že na to myslel i ke konci života. A také když měl poslední koncert v Praze, tak četl ze svého textu o Kroměříži, kde se vlastně vracel na ta stejná místa, kde se pak rozplakal a pak se v podstatě rozplakal i na tom koncertu.“ 

Kroměříž bude dnes vzpomínat na Karla Kryla v 16:30 u Knihovny Kroměřížska, kde se vysadí strom. Poté se zavzpomíná i jeho písněmi v 18:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie.