Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Tragédie našich hokejistů: Před 70 lety se ztratili s letadlem nad kanálem La Manche

08.11.2018


Přesně před 70 lety došlo nad průlivem La Manche k tragédii. Při letu z Paříže do Londýna se tam ztratilo šest československých hokejistů, pilot a radiotelegrafista. Přitom se ještě chvíli před odletem zdálo, že letadlo nevzlétne, protože panovalo velmi nevlídné listopadové počasí. Pilot se bohužel pravděpodobně nechal od svých pasažérů přemluvit, což se pro všechny zúčastněné stalo osudným.

Naši hokejisté se v těch dnech připravovali na další ročník Mistrovství světa v ledním hokeji. Začít trénovat měli právě na zahraničních zájezdech ve Francii a Velké Británii. Českoslovenští hokejisté byli v té době už ve světě pojmem: v roce 1947 vyhráli na mistrovství zlatou medaili a na následující stříbrnou. Přípravy na další úspěchy tentokrát komplikovaly problémy s pasy. StB se totiž obávala, že některý z nich se do Československa nevrátí. Byl totiž rok 1948, nastoupili komunisté a politické podnebí v Československu značně houstlo. Když konečně hokejisté pasy získali, tak museli jet nadvakrát, protože tehdejší ministr zahraničí musel naléhavě vyjet na cestu do Francie a v letadle nebylo dostatek místa.

Poté, co československý tým vyhrál nad tím francouzským, tak měl urychleně odletět do Londýna. Nicméně, opět to bylo nadvakrát. Většina hráčů už letadlem mířila do Londýna, zatímco obránci Šťovík s Pokorným a útočníci Troják se Stiborem museli čekat na udělení anglických víz a Jarkovský a Švarc teprve letěli z Prahy, kde se zdrželi kvůli cestě ministra zahraničí. K tomu došlo k zrušení jejich plánovaného letu kvůli stávce letecké společnosti…

O čekající šestici se zatím starali na velvyslanectví. Tam jim domluvili exkluzivní let speciálním letounem značky Beechcraft. Letoun s hráči, pilotem a radiotelegrafistou ale odstartoval v mlze. Řídil ho sice špičkový letec René de Narbonne, který se vyznamenal jako pilot britské RAF v průběhu války, ale zároveň moc nedbal navigačních pravidel ve vzduchu. Možná měl přehnané sebevědomí a odhodlal se vydat na cestu bez ohledu na počasí. Možná ho přemluvili hokejisté, kteří údajně chtěli do Londýna za každou cenu co nejrychleji.

Po letadle se slehla zem. Tělo pilota se nalezlo na francouzském pobřeží až o rok později. Pozůstatky těl zbylých členů posádky se nikdy nenašly. Hokejisté Zdeněk Jarkovský, Zdeněk Švarc, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják a Karel Stibor do Londýna nikdy nedorazili.